İşte CHP'nin yerel seçim planı

Yerel seçim çalışmalarını sürdüren CHP, ÖDP'nin güçlü olduğu bazı ilçelerde aday belirleme sürecinde "uzlaşma" formülünü hayata geçirecek.

İşte CHP'nin yerel seçim planı

CHP bu ilçelerde ÖDP tabanının da desteğini alabilecek adaylar çıkaracak. Uzlaşma formülüyle bazı ilçelerde yüzde 10'un üzerinde oy alan ÖDP'nin CHP'yi de etkileyerek geride kalmasına sebep olmaması hedefleniyor. Vatan'ın haberine göre 2014 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimlere hazırlanan CHP, sol partilerle ortak çalışma başlatmaya hazırlanıyor. ÖDP'nin güçlü olduğu bazı ilçe ve beldelerde incelemeler yapan CHP, adayların belirlenmesi yönteminde "uzlaşı" formülünü hayata geçirecek. ÖDP'den de oy alabilecek isimler aday gösterilecek. Bazı isimlerin de ÖDP'den CHP'ye geçmesi ve buralarda ÖDP'nin aday göstermemesi bekleniyor.

CHP ELİNDEN KAÇIRDI

CHP yönetimi, önceki yerel seçimlerde partiden aday adayı olmasına karşın aday gösterilmeyince DSP, İP, DP, ÖDP gibi partilerden aday olan ve yüksek oylar alan, hatta bazı yerlerde seçimi kazanan isimler nedeniyle 2014 seçimlerinde sıkıntı yaşamak istemiyor. 2014 seçimlerinde bu hataya düşülmemesi konusunda özen gösterileceği ifade edilirken, "Uzlaşı" formülünün bu tespit üzerine ortaya çıktığı bildirildi.

SAMANDAĞ CHP'YE KATILIYOR

2009 seçimlerinde 1 ilçe ve 3 beldede seçimi kazanan ÖDP'nin Hatay'ın Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, CHP'ye katılıyor. Nehir'in CHP'den belediye başkan adayı gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

ÖDP; 2009 seçimlerinde Kırıkkale'nin Hasandede, Malatya'nın Ağılbaşı ve Hatay'ın Aknehir beldelerinde seçimi CHP'li adayın önünde kazandı. ÖDP Aydın'ın Çeştepe, Erzincan'ın Geçit, Hatay'ın Tomruksuyu ve Kuzeytepe, Kırıkkale'nin Büyükafşar ve Tokat'ın Kuyucak beldelerinde 2009 seçimlerinde yüzde 40'a varan oy oranlarına ulaştı, ancak seçimi kazanamadı. 2009 yerel seçimlerinde ÖDP Artvin'in Hopa, Adana'nın Karataş, Malatya'nın Arguvan ve Nevşehir'in Avanos ilçelerinde yüzde 10'un üzerinde oy oranına ulaştı. Bu 4 ilçeden Hopa'da ve Arguvan'da CHP adayları seçimi kazanırken, Karataş ve Avanos'ta CHP'nin başkanlığı kazanamamasında, ÖDP adayına verilen oylar rol oynadı. CHP önümüzdeki yerel seçimlerde benzer durumları yaşamamak için çalışma başlattı. Rize'nin Pazar ve Fındıklı ilçelerinin de dahil olduğu, ÖDP'nin güçlü olduğu ilçe ve beldelerde ortak çalışma yapacak. CHP'nin diğer sol partilerle de benzer şekilde yerel seçimlere yönelik çalışma yapabileceği belirtiliyor.

SAĞDAN DA GEÇİŞ VAR

Bir süre önce DP'den istifa eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da CHP'ye katılacak. Daha önce CHP Genel Merkezi'ne gelen ve burada kendisine "Anketlerden çıkarsan aday yaparız" mesajı iletilen Kocadon, bu teklifi kabul etti. İlçe örgütlerinin karşı çıktığı Kocadon, yapılan farklı anket ve eğilim yoklamalarından ciddi bir fark atarak ön planda çıkınca, CHP'nin adayı olması kesinleşti. DP'den istifa eden Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar, Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, Yalı Belediye Başkanı İsmail Altındağ ile İzmir Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek'in de kısa süre içerisinde CHP'ye geçebileceği konuşuluyor.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 75 yorum
chp ancak açık oy gizli tasnifle seçin kazanır.geçmişte oldugu gibi...
tıpkı sizinkilerin oy sayarken elektriklerin gitmesi gibi değil mi?! en ileri teknoloji ülkelerinde bile oy sayımları en az 2-3 gün sürerken sizinkilerin 1 saatte sonuçları açıklması gibi değil mi?!
solun alayı toplansa chp yi kurtaramaz yüzde 18 i geçmez
solun alayını bilmem ama senin gibilerin alayını toplasan chp nin milyarda biri etmez
sizde biliyorsunuz aslında % 50 alamayacağınızı. hele böyle bir girişimin sizi bitireceğini... korkmayın kokunun ecele faydası yok...
vah chp vah...sen başkalarının oyuna da muhtaç olacakmıydın, bu günleride mi görecektik.....
akp zamanında anapın dyp nin refah partisinin oylarına muhtaç olmadımı oyları parayla satın almadımı?? hep bana hep bana bitti artık odevirler.. sizlerin bu yorumları korkunuzdan! biliyorsunuz ülkede sizin gibi birkaç uyuyan koyun kaldı.. ama birgün herkes uyanacak. bizde uyursak siz ölürsünüz!!
Kömür pirinç hatta çay kahve karşıiı alınan oylardan daha temizdir.
bunlar sizin için hayra alamet değil bende buraya yazıyorum eğer chp yerel seçimleri silip geçmezse bende bir şey bilmiyorum millet uyandı artık
CHARMİNG 26..... SEN MILLETİN YÜZDE 52 SİNE KOYUN DİYECEGİNE ETRAFINDAKİ SAYILARI 100 BİNE VARMAYAN ÖKÜZ KAFALILARA BAK TOPUNUZ BİRLEŞSENİZ Kİ BİRLEŞEMEZSİNİZ KİMİNİZ TAŞA TAPAR KİMİNİZ ALLAH YOK DİN NEYMİŞ DER SİNİZ ONUN İÇİN AVUCUNUZU YALAR UZAKTAN AK. PARTİNİN BAŞARILARINI SEYREDERSİNİZ
he ak parti hepsini parayla satın aldı charming. Senin kadar uyanık koyunda kalmadı. Chp nin ne mal olduğunu herkes gördü artık alevilerden başkası oy vermez.
Güçlü ve önde olduğunuz bölgede oy ziyan olmasın diye CHP ye oy vermeyi düşünüyoruz.
herhalde sende mhp lisin onlarda artık sol sayılıyor yada chp sağ. onlar karıştırdılar zaten. charming26 herhalde sende yabancısın herhalde Türkçe isim bile bilemediğine göre, Ben daha önce Anap a oy vermiştim. baktımkı son lideri postal yalamaya bir binbaşından emir alan başkakan adayı olmaya başlayınca yeni kurulan AKP ye oy verdim. ondan sonraki btün seçimlerde AKP oy verdim ama AKP bu güne kadar bana 5 kuruş bile vermedi. vermeyide vadetmedi. Her halde sizin partide oylar parayla alınıyor herhalde ..........karıştırıyorsun
ağlasanızda sızlasanızda türk halkı chp yi sandığa gömüp helvasını birkez daha yiycek belki esadla sisyede göndeririz
yani chp başkasının şeyiyle gerdeğe giriyor yazık
aynen :)
200 tl ye carsi yi tutup slogan attiracaklarmis secim zamaninda
o kadar etmezler
Kalite meselesi..Zaten alanlarda destekleyecek gençleri yok ya böyle parayla tutarlar.
NEYE GÜLÜYORUM BİLİYORMUSUNUZ CHP NİN SEÇİM PLANI VARMIŞ YOK ADAYLARI..ADİL YÖNTEMLERLE BELİRLEYECEKLERMİŞ..KİMİ KANDIRIYORSUNUZ..HER SEÇİM CHP DE KAVGALAR..BAŞLAR..TV DE İZLERİZ PARTİDE KAOS VAR HELE BİR YAKLASSIN ZAMAN..ADAY KAVGALARI AYYUKA ÇIKAR..
şapsal adam
nihayet...
gelenin gideni aratmadığı tek yer victoria secret defilesi'dir...
akpden kurtulmanın tek yolu Chp başka çare yok ! Atatürk'ün kurduğu çağdaş, laik, eğitime önem verilen, aydın, demokratik, cumhuriyetle yönetilen bu ülkeyi sahte dinci şeriatçi yobazlara bırakmayacağız bu ülkeyi çünkü burası Osmanlı değil Osmanlı vardı yok oldu iyikide ! çünkü Osmanlı belki askeri, siyasal ve politikal anlamda önde olabilir fakat eğitimde çağdaşlıkta ve demokraside her zaman geri de kalmıştır zaten Osmanlıyı bitiren şeyde saltanatları, barbarlıkları ve aşırı şeriatçi din politikalarıydı kesinlikle ! ... aksini iddia eden varsa doğru bilgi veren kaynaklardan bir araştırsın!
Atatürkün partisi değil artık. millet chp ye oy verirken üzülüyor bence. parti büyük ama içinde adam yok.
bazen bdp ödo elele şimdi chp normaldir gezi parkında chp bdp elele görünen köy kılavuz istemez
BİRLEŞİN ARTIK, ZALİME ZULME, HAKSIZLIGA, RÜŞVETE, AYRIMCILIĞA, DİKTATÖRLÜĞE, VATANI SATANLARA, PKK YI YASALLAŞTIRANLARA KARŞI BİRLEŞİN, YETER BU İNSANLARIN KOYUN SÜRÜLERİNDEN VE ÇOBANLARINDAN ÇEKTİĞİ. AYRILARAK ÇOĞALMAYALIM. BİRLEŞEREK GÜÇLENELİM.
chp+ödp: bdp yan kol pkk
nolacak yani billeşirseler
TÜRKİYEDEKİ SOL KESİMİN ÇOĞU CHPLİ ATATÜRKÇÜDÜR ZATEN.BU ÜLKEDE SOLCULAR SANILDIĞI GİBİ ZARARLI DEĞİL. YANİ.
ahlaksızlıktan başka bi şey deil bir kişi o koltuğa oturmak için ideolojisinden kimliğinden vazgeçermi geçiyormuş demekki hadi onlar geçti oy verenler napıcak onlarda mı kendileri ile çelişicekler
Ne planmış ama... Yesinler planlarını, :) Ülkeye hiçbir katkısı olmayan bu asalaklara Muhalefet bile vermek doğru değil...
Bu kafayla girersen secime vermezler sana tezkere,plan buysa chpli dostlara gecmis olsun.
18 yaşındaki seçmeni şeker vercez diye mi kandıcaklar
eline 2-3 tane condom verip ÇARŞIının arasına gönderirler.
C.H.P KUTSAL HAÇLI İTİFAKI YÖNTEMİYLE İTİFAK KURMAYA BAŞLADI HACLI ORDULARI NE KADAR BAŞARILI OLDUYSA C.H.P DE O KADAR BAŞARILI OLUR BARAJI BİLE GECEMEYECEKTİR GENEL SECİMLERDE DUA ETSİN YEREL SEÇİMLERDE ÖLE BİR KORKUSU YOK İTİFAKA BAKIN NE KADAR ÜLKEYİ DEMOKRASİ DIŞINDA YÖNETMEK ARZUSU OLANLAR BİR ARADA DÜNE KADAR ATATÜRKÜ ELBİSE DEVRİMCİSİ DİYE ADLANDIRAN İŞÇİ PARTİSİ VE ULUSALCILAR DARBECİLER HALK KİMMİŞ BİZLE BİR OLACAK DİYE EFRYAT EDEN KENDİNİ ELİT AYDIN SANAN SALAKLAR HEP BİR ARADA HADİ BAKALIM HAÇLI SEFERİNİZ HAYIRLI OLSUN İŞ BİRLİKCİ ÜLKE KARIŞTIRICILAR
Halk senin gibi düşünmüyor galiba, hiç YEŞİL göremiyorum. Sen kendini hangi katagoride bir ''salak'' olarak adlandırıyorsun?
Samandağı aldıysa chp iktidar olur:Dhepsini toplasan %3 etmez denize düşen yılana sarılır darbe olmuyıo sokaktakilerde beceremedi yurtdışındaki ülkelere şikayet ettiler gene olmadı esad kankasıda sattı ee son seçenek birleşmek
CHP bu ülkenin en kalitesiz partisidir.Ondandır ki bir sözleri diğerlerini tutmaz.
KALİTEYİ GÖRDÜK KİM KALİTELİ KİM KALİTESİZ CHP ÜLKESİN SATMADI CHP ORUC AZIYNA YALAN SÖYLEMİYOR GHP YALAN MAKİNESİ DEĞİL CHP ATATÜRK OLMASAYDI İSMİN NEYDİ ŞİMDİ ACABA
ASLINDA BEN TAYYİB’İ DİNCİ OLSAYDI SEVERDİMDE.BU NATO ABD KÖLELİĞİ AYRICA KAPİTALİST OLUŞU YÜZÜNDEN SEVMEDİM.CHPNİN BAŞA GELMESİNİ ÇOK İSTEMİYORUM ÇÜNKÜ CHPLİ OLUPTA ATEİST DİNSİZ OLAN İNSANLARDA VAR.TABİİ AKP ÇOK DAHA BETER.YA TERCİH YAPMAK ZOR.SOLCUDA DEĞİLİM.BÖYLE BDPLİDE DEĞİLİM.PARTİ KALMADI Kİ.OY VERMESEM ODA TAYYİBİN ÜSTÜNE GİDİYOR.OY VERMEK ZORUNDAYIM BEN HİÇ BİR PARTİYİ SEVMİYORUM.TARAFSIZ OLMAK ŞUAN BANA UYGUN.ÇÜNKÜ BEĞENİLECEK PARTİ MAALESEF BULAMIYORUM.
Eğer uydunuz varsa UlusalKanal'ı bir hafta takip edin lütfen.Evinizde internetiniz varsa TürkiyeGençlikBirliğini inceleyiniz.Yakınınızda gazete bayisi varsa birkaç gün Aydınlık alınız.Bunun yanında Halk TV,KanalB,+1 TV,emTV,CemTV,Meltem,Mesaj Tv,Kanal99 izleyiniz.Aydınlık,Yurt,Sözcü,Sol,Cumhuriyet,YeniMesaj,Birgün,YeniÇağ gazetelerinden bazı yazarları takip ediniz.
AYDINLIK VE ULUSAL KANALIMI SEYREDELİM YAHU İNSAN BEYNİ TAŞIYAN ZİBİDİ YAYIN YAPAN BİR KANALI GAZTEYİ ZİBİDİLER OKUR AKILLI İNSANIN KURGU YALAN DOLU İFTİRA DOLU YAYIN ORGANLARINI SEYRETMESİ KADAR ŞARLATABCA Bİ DÜŞÜNCE OLURMU ONU ANCA SENİN GİBİ FINDIK BEYİjavascript://;NLİLER SEYREDER VE İNANIR FINDIK KADAR BEYBİN OLDUGU NİC TEN BELLİ NİCE BAK (PEGAİPANDEMA ) ANLAYAN BERİ GELSİN
seçime sadece chp katılsa yine de başarılı olamazlarbaşarı için .önce at gözlüklerini çıkarmaları lazım
çevir kazı yanmasın birleşin birleşin de erkenden dağılın ne yaparsanız yapın %25 i geçemezsinizzzzzzz
Bu hakl. Bu chp yi sandığa yine gömcek.. boş yere çabalamayın.. size artık oy yok.. fosil takımı :))
Topunuz birleşseniz cürmünüz kadar yer yakarsınız.Chp sırf iktidar olma uğruna gider ayak bdp ilede ittifak yapabilir.
hiç şaşırmadım onlar aylar öncesi silivride kolisyon olmuşlardı .
NORMAL KOLTUK SEVDASIII BUNLARINKİİİİ
tırstınız dimi :) ama tırsmanızda gerekiyor !!!
ödp, anti emperyalist ve tam bağımsızlıkçı bir parti.amerikan emperyalizmine karşı tek söylemi olmayan chp ile ittifaka girmez.
Aynı fikirdeyim...
dobra olamıyorsunuz chp liler dsp ödp ip açıklıyorsunuz ama doğuda bdp ile ortak seçime girme çalışmanızı ve kararınızı niye açıklamıyorsunuz. çarşı size destek olursa spora siyaset karıştırılıyor diye çığırtkanlık sakın yapmayın.dini siyasete alet ediyor diye akp ye yüklendiniz ama zonguldaktaki maden ölümlerinde emekli imamı (şarlatan olan) oraya getirip siyaset yaptırdınız.sizin ideolijiniz hep bana löp bana bana yoksa çamurlaş çirkefleş vatan bile bölünse sorun değil yeterki koltuk bizim olsun .ama nafile halk sizi biliyor ve yıllarca onun için iktidar yapmıyor sittin senede yapmaz..
BUNLAR YETERLİ DEĞİL. .İ.P VE MHP ilede ANKARA VE İSTANBUL BAŞTA OLMAK ÜZERE MİLLİ MUTABAKAT
Evet bu yanlış gidişata karşı, ülke elden iyice gitmeden daha büyük bir mutabakat yapılmalı. Tam bağımsız Türkiye için ''MİLLİ MUTABAKAT'' yapılmalı.
30 sen hizmet ettim m.h.p ye hiçbir cıkar hiç bir art niyet taşımadan mucadelede bulundum MHP eyer bu allah kul tanımaz ataist guruplarla bir olursa yazıklar olsun
MİLLET BU SOLUN BELASINI VERMİŞ HALA NEYİN PEŞİNDELER....SİZE İKTİDAR MİKTİDAR YOOOOKKKK......KADIKÖY İZMİR BİLE SİZE FAZLA....GERÇİ BİRİ LAĞIM KOKAR BİRİ ARSENİKLİ SU İÇER...MÜSTEHAK...!
MHP nin güçlü olduğu yerde MHP ye CHP nin güçlü olduğu yerde CHP ye anca bu şekilde kurtulur Türkiye bu çürük AKP zihniyetinden
ödp nin ne kadar oyu var ki
Atadan chp liyim fakat 1994 den bu yana bu partiye oy vermedim.. hep ÖDP'ye verdim.. Ne olursa olsun bunda AKP'ye vercem.. adamlar hakkediyorlar.. ÇALIŞANIN YANINDA OLMAK LAZIM.. şunu bilesiniz.. Bu halk bu chp yi sandığa yine gömcek.. boş yere çırpınmasınlar..
CHP'yi bilmem ama aha buraya da yazıyorum ''AKP bir daha tek başına İKTİRARI rüyasında görür''. Alacakları oy oranı %32'dir en fazla.
Bazıları morarsa da CHP yerelde de genelde de gümbür gümbür geliyor irticadan din ticaretinden beslenenler güle güle
Ülkemizi, bayrağımızı, devletimizi, cumhuriyeti, Atatürk'ü sevenlerin daha büyük bir birleşme ile bu yanlış gidişatı durdurması lazım. Tam bağımsız bir Türkiye için ''ULUSAL BİR MUTABAKAT'' sağlanmalı, MHP'li yurtseverleri de bu birlikte görmek isterim kendi adıma. Artık ''DUR'' diyelim.
Chp mi solu birleştirecek, önce kendini toplasın! Daha hangi tarafta olduğunun farkında değil andavallar... Ayrıca İP belki de ÖDP'den oy alması imkansız....
Aman bozkurtlara bulaşmayında kimle ittifak yaparsanız yapın.
Diğer Haberler