HABER

İşte "Futbolun Bukalemunları"

Türk Futbol tarifinin sansasyonel transferlerini futbolseverlere sunan "Futbolun Bukalemunları" 19 Aralık'ta piyasaya çıkıyor.

İşte "Futbolun Bukalemunları"

Bu kitap bilinen klasik “Futbol asla sadece futbol değildir” tezini ülkemizdeki örnekleriyle gözden geçiren bir hafıza belgesidir. Futbolun ülkemizde rahatça oynanmaya başlandığı 1910’lu yıllardan günümüze yaşanan transferlerin ilginç hikayelerinin derlendiği ilk ve önemli bir çalışmadır.Rekabet unsurunun vazgeçilmez etkeni olan transfer kavramını futbolun içindeki herkesin gözünden inceleyen sosyolojik bir bakış olmasıyla tutkuyu,ihaneti,fedakarlığı,zirveye çıkışı,dibe vuruşu ele alan,polisiye bir roman,hüzünlü bir şiir,belgesel bir film olarak da değerlendirilebilinir.Renk değiştirerek yaşamına devam edebilen,hayatta kalabilen Futbol “Bukalemun”larının öyküsü ülkenin tarih perdesinin önünde bu kitapta sahneleniyor.

[

****](http://video.mynet.com/ismvdo/Iste-Futbolu-Bukalemunlari/421762/)

“Türk Futbol Tarihinde Sansasyonel Transferler” dosyası geçmişten günümüze ortaya konulmuş bir çok haber,yazı,röportaj,fotograf ve belgeler ile derlenerek tarihteki yerini alıyor.Refik Osmani’den Talat Paşa’ya,Otomobil Nuri’den Adalet Mensucat’a,Metin Oktay’dan Saraçoğlu’na,Şenol-Birol’dan Baba Recep’e.. oradan Cemil’e,Rıdvan’a,Hasan Vezir’e,Tanju’ya ve Sergen’e..daha konusu geçen birçok isme ve günümüze yaklaştıkça Tümer’e,Emre’ye ve Mehmet Topuz’a.. isimleriyle sizlerde olanlar kadar isimlerini az duyup hiç duymadıklarınıza kadar herkesin önemli rol paylaştığı upuzun filmin kısa tarihine bir yolculuktur bu.Tarkan Kaynar’ın bilinen bilinmeyen binlerce dökümanı bir araya getirerek yorumladığı bu tarihsel çalışma hem yeni kuşakların futbol tarihine olan ilgisini artıracak hem de futbol ve yakın tarih tutkunlarının hafızalarında hoş kıpırtılar yaratacak. “Futbolun Bukalemunları” futbolcu-yönetim-taraftar üçgeni içerisinde her 3 kesimin de var olma nedenlerini göz önüne alarak inceleyen bir çalışma.Kitap popüler futbolcular kadar subaylar,işadamları ve başbakanların da içinde etken olduğu futbol dünyasına mercek tutması ve transferlerin neden sonuç ilişkilerini ele alan bilimsel tavrıyla uzun yıllar sonra da okunacak,saklanacak bir özellik taşıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön