HABER

İşte geleceğin Kasparov'u

MUĞLA (İHA) - Marmaris Pineta Otel'de düzenlenen Türkiye Yaş Gurupları Satranç Şampiyonası'na, Sivas'tan katılan 10 yaşındaki Yüksel Atilla Köksal damgasını vurdu. Satranç otoriteleri ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı tarafından geleceğin Kasparov'u olarak değerlendirilen Atilla Köksal, turnuvada rakip tanımadı.

Marmaris'te düzenlenen Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'na Sivas'tan katılan Yüksel Atilla Köksal, şampiyonada herkesi kendisine hayran bırakmayı başardı. 10 yaş kategorisinde çok rahat maçlar çıkartarak birinciliği elde eden Atilla Köksal rakip tanımadı. Şampiyonanın sona ermesi ile Pineta Otel'de yapılan ödül töreninde de yine ilgi odağı Atilla Köksal oldu.

Ödül töreninden sonra Atilla'yı bir kez daha tebrik eden Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, "Sivas'ta bildiğim kadarı ile bugüne kadar bakır çıkıyordu maden olarak. Şimdi ise biz Sivas'tan bir satranç madeni bulduk. Atilla inşallah bizim de desteğimiz ile yakaladığımız en genç kuşaklardan birisi olarak. Gelecekte Kasparov değil de Hazma Yerlikaya, Şeref Eroğlu gibi Türk olarak ismini duyuran birisi olacak" dedi.

Şampiyonada rakiplerini zorlanmadan geçen ve dikkatleri üzerine çeken Yüksel Atilla Köksal, satranç oynamayı çok sevdiğini ifade ederek, "Annem ilk önce hocama gidip 'benim çocuğum çok zeki' dedi. Hocam da beni kursa çağırdı. Böylece satranca başladım. Hocamla birlikte çalışarak ve kendime güvenerek bunu başardım" diye konuştu.

Atilla'nın başarısında büyük pay sahibi olan hocası İngilizce ve Satranç Öğretmeni Sezer Azgın ise Atilla ile ilgili şunları söyledi:

"Saatlerce satranç oynayıp bıkmıyor. Biraz mola verelim dediğim zaman itiraz ediyor. Gece rüyalarında bile satranç oynuyor. Mesela 9'uncu turda yanlış bir hamle yaptı. ece rüyasında o oyunu bir daha oynayıp doğru hamleyi yapıp rüyasında o maçı tekrar oynayıp kazanmış. Atilla gerçekten destek olunursa Türkiye'nin ismini yurt dışında duyuracak niteliklerde bir satranç oyuncusu".

Bu yaşta olmasına rağmen şimdiden oğlu ile gurur duyduğunu söyleyen babası Doktor Hasan Yüksel Köksal ise "Atilla'yı satranca anaokulu öğretmenin tavsiyesi ile başlattık. Hocamızı bulduk onun çalıştığı okula gittik kaydettirdik. Birlikte çalışmaya başladılar ve hocası ikinci babası gibi oldu. Kafasındaki bilgileri emdi. Bir babaya bu yaşta bu duyguları yaşattı. Bir baba olarak oğluma teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler