HABER

İşte gerçek aşk

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) böbrek nakil merkezinde eşlerine böbrek vererek hayata tutunmasını sağlayan kişilere vefakar eş sertifakası verildi.

3-9 Kasım organ nakli haftası nedeniyle bir etkinlik düzenleyen PAÜ, şimdiye dek eşlerine böbrek veren kişiler için sertifika hazırladı. PAÜ'de şimdiye dek yapılan yaklaşık 100 böbrek naklinin 20 tanesinin eşler tarafından sağlandığı belirtilirken, böyle törenlerle eşleri onore edilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

SÖZÜMÜZÜ EŞİM TUTTU

25 yıllık evli Kenan-Kübra Dinç çifti de böbrek nakli yapan eşler arasında yer alırken, nakli bekleyen Kenan Dinç 20 ay süresince diyalize girdiğini belirtti. Eşiyle kan grubu uyduğu için PAÜ'ye başvurduklarını anlatan Dinç, "Dokularımız, testlerimiz yapıldı. Ameliyat olabilirsin dediler. 16 ay önce böbrek naklim gerçekleşti, 1 hafta yattık. Şimdi ayda bir konrtole geliyoruz" dedi.

Eşinin kendisine böbrek vermesiyle çok mutlu olduğunu belirten Kenan Dinç, şunları söyledi: "Eşim bana hayat verdi. Kendisine minnettarım. Biz evlenirken birbirimize söz verdik. Hastalıkta sağlıkta beraber olacağız diye.O sözümüzü eşim tuttu."

Böbreğini eşine veren Kübra Dinç de, böbrek verme kararını kendisinin verdiğini belirterek dokuları uyduktan sonra böbreğini verdiğini söyledi.

CANIM İSTESİN CANIMI VERİRİM

25 yıllık evli olan bir diğer çift Ramazan ve Hanım Bozkurt çifti konuşurken gözyaşlarını tutamadılar. Eşinin 6 ay önce böbrek hastası olduğunu ifade eden Ramazan Bozkurt, "Ona böbreğimi verdim. Eşimi çok seviyorum. Canımı istesin canımı veririm. Hiç düşünmeden verdim" dedi. O sırada ağlayan eşi Hanım Bozkurt ise "Ben de eşime bir organ lazım olsa hiç düşünmeden veririm. Onun ve doktorların sayesinde hayata bağlandım. Çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

SERTİFİKA VERİLİYOR

Vefakar eş sertifa töreniyle ilgili bilgi veren PAÜ Böbrek nakil Merkezi Sorumlusu Doç.Dr. Çağatay Aydın, Organ Nakli Haftası'nda eşlerine böbreklerini verenlere sertifa verdiklerini belirterek, "Organ havuzu şu an kısıtlı. Organ bulmak çok zor. Organları akrabalardan buluyoruz. Denizli'de yaptığımız 100'e yakın böbrek naklinin 20 tanesi eşler arasında oldu. Biz de eşine yeniden bir yaşam veren insanları onore etmek amacıyla böyle bir tören düzenledik. Eşine böbrek vererek onu yeniden yaşama döndüren, hayat arkadaşına hayat arkadaşlığının ne olduğunu gösteren insanlara böyle bir sertifika verdik" dedi.

Tören boyunca birbirlerinin ellerini bir an olsun bırakmayan eşler, sertifikalarını böbrek nakil merkezinde görevli doktorlardan aldı.

Geri Dön