İşte Meclis'in suç dosyası

Meclis Adalet-Anayasa Karma Komisyonu'nun oluşturduğu hazırlık komisyonu, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ile Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin dosyalarını Anayasa'nın 14'ncü maddesindeki, "devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı" amaçlayan terör suçları kapsamında değerlendirerek Başbakanlığa iade ederken, Meclis'te de halen, 67'si 22. dönemden intikal eden olmak üzere toplam 78 dokunulmazlık dosyası bulunuyor.

Dokunulmazlık dosyalarının 48'i AKP, 22'si CHP, 5'i DTP ve 1'i de MHP milletvekillerine ait. DTP listelerinden Meclis'e giren Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani'nin de 2 dosyası bulunuyor. Meclis'te hakkında en çok dokunulmazlık dosyası bulunan milletvekili unvanını ise 23. dönemde 5 dosya ile CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun elinde bulunduruyor. Durgun'u 3'er dosya ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP Trabzon Milletvekili Asım Aykan, AKP Kütahya Milletvekili Hüsnü Ordu, AKP Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen izliyor. Meclis'te, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında ise 22. dönemden intikal eden ve "görevi ihmal" ve "zimmet, kamu taşıma biletlerinde kalpazanlık, resmi evrak ve kayıtlarda sahtecilik ile cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" suçlamalarını içeren iki ayrı dokunulmazlık dosyası bulunuyor. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkındaki dokunulmazlık dosyalarının kapsamını ise "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", "298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanuna Muhalefet" ve "Hakaret" oluşturuyor.

Meclis Başkanı Köksal Toptan, CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz'un milletvekili dokunulmazlıklarına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Yasama dokunulmazlığı ile ilgili hükümlerin Anayasa'da ve Meclis içtüzüğünde yer aldığını ifade eden Toptan, Anayasa'nın 83'ncü maddesine göre, milletvekillerinin, ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasa'nın 14'ncü maddesindeki durumlar dışında yasama dokunulmazlığından yararlanabildiğini söyledi. Toptan, yasama dokunulmazlığı konusunda Meclis Başkanlığı tarafından yürütülen herhangi bir çalışma bulunmadığını da kaydetti.

-DOKUNULMAZLIK DOSYALARINDA AKP İLK SIRADA-

Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın verdiği bilgilere göre, halen Meclis'te 78 dokunulmazlık dosyası bulunuyor. Bu dosyalardan 67'sini 22. dönemden intikal eden dosyalar oluştururken, 23. dönemde gelen dokunulmazlık dosyası sayısı ise 11. Dokunulmazlık dosyalarının 48'ini AKP, 22'sini CHP, 5'ini DTP, 1'ini MHP'li milletvekilleri hakkında düzenlenen dosyalar oluştururken, Meclis'e DTP listelerinden giren Hakkari Bağımsız Milletvekili Hamit Geylani hakkında da 2 dokunulmazlık dosyası bulunuyor.

-REKOR CHP'Lİ DURGUN'DA -
Meclis'te hakkında en çok dokunulmazlık dosyası bulunan milletvekili unvanını ise 23. dönemde 5 dosya ile CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun elinde bulunduruyor. Durgun'u 3'er dosya ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP Trabzon Milletvekili Asım Aykan, AKP Kütahya Milletvekili Hüsnü Ordu, AKP Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen izliyor.

-ERDOĞAN'IN DOSYALARI 22. DÖNEMDEN YADİGAR-
Meclis'te, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında ise 22. dönemden intikal eden ve "görevi ihmal" ve "zimmet, kamu taşıma biletlerinde kalpazanlık, resmi evrak ve kayıtlarda sahtecilik ile cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" suçlamalarını içeren iki ayrı dokunulmazlık dosyası bulunuyor. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkındaki dokunulmazlık dosyalarının kapsamını ise "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", "298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanuna Muhalefet" ve "Hakaret" oluşturuyor.

-SUÇLAMALAR ARASINDA NE ARARSAN VAR -

Milletvekilleri hakkında düzenlenen dokunulmazlık tezkelerinin kapsamını ağırlıklı olarak "298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanuna muhalefet" suçu oluştururken, dosyalar arasında, özel evrakta sahtecilikten, Devlet İhale Kanunu'na muhalefete, görevi kötüye kullanmaktan, ihaleye fesat karıştırmaya, hakaretten dikkatsizlik ve tedbirsizlik neticesinde ölüme sebebiyet vermekten kasten yaralama ve hakarete kadar pek çok suçlama yer alıyor. İşte milletvekilleri hakkında Meclis'te bulunan dokunulmazlık dosyaları:

AKP İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu: Hakkında ‘Özel evrakta sahtecilik ve 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununa muhalefet" suçlamasıyla 1 dokunulmazlık dosyası bulunuyor (22. dönemden intikal)

AKP Amasya Milletvekili Akif Gülle: Hakkında "2886 sayılı Devlet İhale Kanununa muhalefet" suçlamasıyla 1 dokunulmazlık dosyası bulunuyor. (22. dönemden intikal)

AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat : Hakkında "Basın yoluyla halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek açıkça tahrik etmek", "hakaret" suçlamalarıyla 2 ayrı dokunulmazlık dosyası bulunuyor. (22. dönemden intikal)

AKP Trabzon Milletvekili Asım Aykan: Hakkında "Görevi kötüye kullanmak" suçlamasıyla 3 ayrı dokunulmazlık dosyası bulunuyor (22. dönemden intikal)

AKP Düzce Milletvekili Metin Kaşıkoğlu: Hakkında "Avukatlık görevini kötüye kullanmak" suçlamasıyla 1 adet dokunulmazlık dosyası bulunuyor. (22. dönemden intikal)

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart: Hakkında "Avukata hakaret" ve "görevli memura hakaret ve tehdit" suçlamasıyla 2 ayrı dokunulmazlık dosyası bulunuyor. (22. dönemden intikal)

AKP Denizli Milletvekili Mehmet Salih Erdoğan: Hakkında "Müessir fiil" suçlamasıyla 1 dokunulmazlık dosyası bulunuyor. (22. dönemden intikal)

AKP Afyon Milletvekili Ahmet Koca: Hakkında "Yetkili mercilerin emirlerine riayetsizlik" suçlamasıyla 1 dokunulmazlık dosyası bulunuyor. (22. dönemden intikal)

AKP Afyon Milletvekilleri Ahmet Koca ve Sait Açba: "Yetkili mercilerin emirlerine riayetsizlik" suçlamasıyla 1 dokunulmazlık dosyası bulunuyor (22. dönemden intikal)

ANKA