HABER

İşte Türkler'in tatil anlayışı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın araştırmasına göre, vatandaşların yüzde 36,1'i tatillerini bulundukları yerde dinlenerek geçiriyor.

İşte Türkler'in tatil anlayışı

Vatandaşların yüzde 32,5'inin tatil için zamanı yok. Yüzde 25,4'ü ise tatillerini memlekete, köye giderek geçiriyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 18 yaş üzerindeki vatandaşların tatil alışkanlıklarını inceledi.

18 bin 626 kişiye bir haftadan uzun tatillerini genellikle nasıl geçirdiklerinin sorulduğu araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 36,1'i tatilllerini bulundukları yerde dinlenerek geçiriyor.

Katılımcıların yüzde 32,5'i tatil için zamanı olmadığını ifade ederken, yüzde 25,4'ü ise tatillerini memleketine köye giderek geçirdiğini belirtiyor. Verilere göre, tatillerde, katılımcıların yüzde 10,8'i otel, pansiyon ya da tatil köyüne, yüzde 4,7'si yazlığa, yüzde 2,7'si yaylaya, yüzde 1,1'i yurtdışına ve yüzde 0,9'u bağ evine gidiyor.

ANKARA VE İSTANBULLULAR MEMLEKETE GİDİYOR
Kırda yaşayanların yüzde 47,9'u "tatil yapmaya zaman bulamazken", kentte yaşayanların sadece yüzde 26,5'i tatile zaman ayıramıyor. Ankara ve İstanbul'da yaşayanların yüzde 41'i tatilde memleketine köye gitmeyi tercih ederken, İzmirliler ise yüzde 37,6 oranla bulunduğu yerde dinlenmeyi istiyor.

Bölgeler arasındaki farklılaşmaya bakıldığında, tatile zaman bulamayan katılımcıların oranının en yüksek olduğu bölgeler Kuzeydoğu ve Güneydoğu bölgeleri. Tatilini bulunduğu yerde geçirenlerin oranının en yüksek olduğu bölgeler ise Batı Marmara ile Batı Karadeniz. Akdeniz Bölgesi ise yaylaya gitme tercihinde ilk sırada bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
elalemin rusları almanları gelsin günlük 30-40 tl ye tatıl yapsın beş yıldızlı otellerde biz yerli turistlere de günlügü 250-300 tl den oda satsınlar tabıkı evde veya köyde yaparız tatılımızı.kendı memleketımızde rezil oluyoruz onlarda hayatın tatını cıkartıyorlar..
finlandiyalı emekli dostlarım var..yılda 3 kez yurt dışına tatile gidiyolar..haftada bir sinemaya gidiyolar , ayda 2 kez akşam yemeğini dışarıda lüks bir mekanda yiyorlar..arabalarının benzin masrafı dokunmuyo onlara...antalyaya geldiklerinde 4-5 kişi lüks bir mekanda balıklı- içkili yemek yiyoruz.. 6-7 yüz lira hesap için " türkiye çok ucuz " diyolar...bende türk emeklisiyim..bırakın tatili, sinemayı, yemeği, antalya dışına çıksam bütçem açık verir..araba zaten yok, iyi ki yok..işte farkımız..
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığın da çalışanların çok parası var zengin olanlar elbette en lüst en iyi yerlerde 1 haftayı bırak 3 ay bile yaparlar adamlar çok para zenginin işidir tatil planları fakir yoksulunkide ekmek derdindedir borck harct ödeye bilirmiyiz derdindeler parası olan yapar parası olmayan elbette evinde tattil yapar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı insanların gelir düzeylerini sorunlarını baksınlar tatilden önce öncelik onlardır..saçma sapan şeylerle ugraşıp salla başını al maşını yapıyorsunuz.
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler