HABER

''İsteyen açıklar, isteyen açıklamaz"

ANKARA (İHA) - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, mal varlığını açıklamanın önünde hiçbir yasal engel olmadığını belirterek, "İsteyen açıklar. Kimse açıklamaya zorlanamaz" dedi.

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu toplantısı öncesinde gazetecilerin mal varlığının açıklanması konusundaki sorularını yanıtlayan Kuzu, konunun tümüyle kişiye has olduğunu ifade ederek, "İsteyen malvarlığını açıklar, istemeyen açıklamaz. Bu kadar basittir. Açıklamasının önünde hiçbir engel yoktur. Yasak da yoktur ama kimseyi zorlayamazsın. 'Sen niye açıklamıyorsun, seni de göreyim' diye bir yarışmaya girilmez" diye konuştu. Mal varlığının açıklanmasına taraftar olup olmadığı sorusuna, bunun tümüyle kişiye bağlı olduğuna işaret eden Kuzu, herkesin mal bildirimini ilgili yerlere verdiğini hatırlattı. "Hepimiz verdik zaten" diyen Kuzu, bu konuda bir yanlışlığın olması halinde bunun ilgili kurumlar tarafından takibata alındığını bildirdi.

"Baykal'a işaret edilerek yapılan bu haberler, suç mu?" sorusuna Kuzu, "Suç anlamında değil, ama böyle bir baskı doğru değil. Açıklanması konusunda kimseye baskı yapılmaz" karşılığını verdi. Malvarlığını açıklayan milletvekillerinin yasağı delip delmediği sorusuna Kuzu, bunun milletvekillerinin kendi takdirinde olduğunu, isteyenin açıklayabileceğini, ancak kişinin açıklamaya zorlanamayacağını söyledi. CHP'nin konuyla ilgili yasal değişiklik isteğinin hatırlatılması üzerine Kuzu, "böyle bir değişikliğe ihtiyaç olmadığı" görüşünü savundu.

Kuzu, "Gizlilik niye kalksın? Onun yerine, siyasi-etik yasasını çıkaralım. Eski yıllardan beri gündemde olan bir konu ve başka ülkelerde de var. Siyasetçilerin mal sürecini gösteren seçim harcamalarını gösteren uygulamalar var, getirecekse bunları getirelim. Mal kazanmak suç değil ki. 'Şu kadar malım var, şu kadar param var' dese bir adam, ne olacak? Dediğinde, 'Ne kadar zengin adam' diyeceğiz. İşte O kadar. Nasıl kazandığı çıkmaz ki bunlardan. Devlete verdiği, arşivdeki bilgilerde var zaten. Ne kadar para vermişti, ne olmuştu. kimseyi zorlamamak lazım" açıklamasında bulundu.

Kuzu, mal varlığıyla ilgili bilgilerin İnternet'te yayımlanmasına nasıl baktığı sorusuna, "Yasa gerektiren bir şey ama bunu doğru bulmuyorum" karşılığını verdi. Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'nda bugün AK Parti Tokat Milletvekilleri Ergün Dağcıoğlu, Orhan Ziya Diren, Feramus Şahin ve Resul Tosun'un dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili hükümlerin son değişiklikle "Kabahatler Kanunu"ndan yasadan çıkarıldığı için durumları ele alınacak.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler