HABER

“İstiklal marşı 90” a hilalli logo

12 Mart İstiklâl Marşı kutlamaları ile ilgili Merkez Kutlama Kurulu 90. yıl logosunu, oylamada ilk beşe giren taslaklar içinden seçti.

ANKARA(ANKA) - İstiklâl Marşı'nın 90. Yıl logosu belirlendi. 90 rakamını çizen bir yıldız ve “hilal” biçimli ay ile birlikte Mehmet Akif Ersoy portresinden oluşan logo yıl boyunca bütün faaliyetlerde ve yazışmalarda kullanılacak.

Türkiye Yazarlar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, İstiklal Marşı'nın 90. yılı dolayısıyla Türkiye Yazarlar Birliği tarafından hazırlattırılan logo taslakları hem TYB sitesinde hem de etkili haber ve kültür sitelerinde oylandı. Günülü kuruluşların görüşlerine de başvuruldu.

-"İSTİKLAL MARŞI TEMEL MUTABAKAT METİNLERİMİZDEN"-

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mehmet Akif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan İstiklâl Marşı'nın temel milli mutabakat metinlerimizden birisi olduğunu, anayasaların, kanunların sürekli değiştiğini, buna karşılık İstiklâl Marşımızın 90 yıldır değişmediğini vurguladı.

İstiklal Marşı Günü Merkez Kutlama Kurulu’nun logo konusunda TYB'ne görev verdiğini, belirten Doğan bir çok alternatif logo taslağı hazırlandığını, bunlardan 20’sinin gönüllü kuruluşların ve halkın görüşüne sunulduğunu, logo taslaklarının bazılarında Mehmet Akif Ersoy portresi ile ilk Meclis sembollerinin öne çıkarıldığını, bazılarının ise resim içermeyen grafikler olduğunu belirtti.

TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan, logo anketine geniş katılım olduğunu, ilk beşe giren logo taslaklarının Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı başkanlığında toplanan kutlamalarla ilgili Merkez Yürütme Kurulu toplantısında oylanarak sonuca ulaşıldığını belirtti.

TYP tarafından belirlene logo, 90 rakamını çizen bir yıldız ve “hilal” biçimli ay ile birlikte Mehmet Akif Ersoy portresinden oluştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön