HABER

İstiklal Marşı'na yönelik ırkçılık suçlaması

ANKARA (İHA) - "Mehmet Akif Kültür Derneği" Başkanı Kazım Avcı, Ermeni yazar Hrant Dink'in İstiklal Marşı'na yönelik "ırkçılık" suçlamasıyla ilgili savcıları ve TBMM'yi göreve çağırdı.

Mehmet Akif Ersoy'un ırkçılık yapmadığını belirten Avcı, "Bu konuda Meclis de Cumhuriyet savcıları da görevini yapmalı" dedi. Dink'in, son olarak İstiklal Marşı'nın "Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal" mısraından hareketle Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı'nı "ırkçılık" ile suçlaması, Mehmet Akif Kültür Derneği'ni kızdırdı. Dernek merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Avcı, Ersoy'un zaten Arnavut olduğunu ve söz konusu dizedeki "ırk" ifadesinin etnik bir kökene dayanmadığını söyledi.

İstiklal Marşı'nın yazıldığı dönemde "ırk" yerine "kavmiyet" denildiğini söyleyen Avcı, "Bu ifadenin yerine çalışkan, hoşgörülü insanlar mı denilseydi?" diye sordu. Ersoy'un elbette "Türk milletini arkadan vuran bir azınlığa" İstiklal Marşı'nda yer vermeyeceğini kaydeden Avcı, "İstiklal Marşı bu milletinin ortak değeridir, kutsalıdır. Meclis de Cumhuriyet savcıları da görevini yapmalı" diye konuştu.

14 Şubat 2002 tarihinde Şanlıurfa'da düzenlenen "Küresel Güvenlik, Terör ve İnsan Hakları, Çok Kültürlülük, Azınlıklar ve İnsan Hakları" konulu panelde yaptığı konuşmanın ardından Ermeni asıllı gazeteci Dink hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin manevi şahsiyetini" ve "Türklüğü alenen tahkir ve tezyif etmek suçlarından" dava açılmıştı. 9 Şubat 2006 tarihinde sonuçlanan davada, Şanlıurfa 3. Asliye Ceza Mahkemesi, sanık Hrant Dink hakkındaki suçların yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı vermişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler