HABER

İsveç Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye’ye destek

AB ülkelerinden İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye’nin tam üyeliğe yakın olduğunu vurgularken "Türkiye koşulları yerine getirip üye olduğunda AB’ni de güçlendirecektir" şeklinde konuştu.

İsveç Parlamentosu'nun 2011 yılının ilk dış politika oturumunda söz alan Carl Bildt, Türkiye’nin tam üyeliğe yakın olduğuna işaret etti ve "Türkiye koşulları yerine getirip üye olduğunda AB’ni de güçlendirecektir" görüşünü dile getirdi.

AB Habere göre, oturumda hükümetin görüşlerini sunan Carl Bildt, Türkiye’nin demokratikleşme ve üyelik koşullarını yerine getirmede ciddi çaba gösterdiğini belirtti.

-"REFORM ÇALIŞMALARI SEÇİMDEN SONRA HIZ KAZANABİLİR"-

Bakan Bildt, Türkiye’deki demokratikleşme süreciyle ilgili olarak anayasayı yenileme çalışmalarına dikkat çekerken, reform çalışmalarının seçimden sonra hız kazanabileceğini söyledi.

Konuşması sırasında Kıbrıs'a da değinen Bildt, Kıbrıs'ta taraflar arasında sürmekte olan görüşmelerde "kritik" bir döneme girildiğini belirterek anlaşma sağlanması halinde Doğu Akdeniz'de istikrar ve AB ile NATO arasında işbirliği için "çok önemli" bir mesafe kaydedileceğini bildirdi.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön