HABER

İtalya'da ağır cezalar gündemde!

İtalya Futbol Federasyonu (FIGC), olaylı pazar gününü ve gün içinde hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin geride bırakmasının ardından, Laziolu taraftarın ölümü sonrasında ülke genelinde kendini hissettiren şiddet olaylarıyla ilgili karar ve önlemleri belirleme amacıyla toplandı.

TSİ 18.30'da başlayan toplantı sonunda, Laziolu taraftarın polis kurşunuyla ölümü ve bu olayın akabinde ülke genelinde baş gösteren şiddet olaylarıyla ilgili kararlar ve önlemlerin açıklanması bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre, Serie A'dan Atalanta Bergamo, Serie C'den ise Taranto takımı, sezon sonuna dek seyircisiz oynama riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Önceki gün, şiddet olaylarının sahaya da yansıması nedeniyle Atalanta Bergamo-AC Milan maçı 8., Taranto-Massese karşılaşması ise 58. dakikasında tatil edilmişti.

Takımların, deplasman maçlarına seyirci götürmelerinin yasaklanmasının da olasılık dahilinde olduğu belirtiliyor.

Futbol yetkililerinin düşündüğü önlemler arasında, ligin 1 veya birkaç hafta tatil edilmesi olasılığı da bulunuyor.
İtalya Spor Bakanı Giovanna Melandri, bugün spor yetkilileriyle yaptığı zirve toplantısında, ligi tatil etme yoluna da başvurulmasını önererek, "Herkese örnek oluşturacak bir karar" alınmasını istemişti.

Roma'da başlayan ve FIGC Başkanı Giancarlo Abete başkanlığındaki toplantıya, İtalya Kulüpler Birliği Başkanı Antonio Matarrese, İtalya Antrenörler Derneği Başkanı Renzo Ulivieri ve İtalya Futbolcular Derneği Başkanı Başkan Yardımcısı Leonardo Grosso da katılıyor.

MELANDRİ: "SPOR YETKİLİLERİNİN HERKESE ÖRNEK OLACAK BİR KARAR ALMALARINI İSTİYORUM"
İtalya'da Laziolu bir taraftarın polis kurşunuyla yaşamını yitirmesinin ardından meydana gelen şiddet olaylarıyla ilgili olarak hükümet ve futbol yetkililerinin biraraya geldikleri zirve toplantısı sona erdi.

İtalya Spor Bakanı Giovanna Melandri, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, olaylar sonrasında alınacak önlemlerin İtalya Futbol Federasyonu'nun bu akşam yapacağı toplantıda netleştirileceğini belirterek, "Spor yetkililerinin herkese örnek alacak bir karar almalarını istiyorum. Spor yetkililerinden, önümüzdeki hafta ligi tatil etme ihtimalini de nazarı itibara almalarını söyledim. Karar, federasyonun yapacağı toplantıda netleşecek" dedi.

Melandri, olayların spora gölge düşürdüğüne değinerek, "Dünkü olaylarla spor değerlerine tam iki kez darbe indirilmiştir. Hem genç bir taraftar hayatını kaybetti, hem de şiddet olayları yeniden sahneye çıktı" diye konuştu.

Giovanna Melandri, Laziolu taraftarın ölümüne duyulan üzüntünün yaşanan şiddet sahnelerini mazur gösteremeyeceğini de ifade ederek, şunları söyledi: "Spor camiası, bir gencin hayatını kaybetmesi karşısında duyulan üzüntüyü jestlerle de gösterebilmelidir. Hadiseyle ilgili incelemelerin takipçisiyiz. Ama, yaşamını yitiren gencin anısıyla bağdaşmayacak olan gözü dönmüş şiddetin de net bir şekilde kınanması gerekiyor."

Hükümetin spor yetkilileriyle yaptığı toplantıya, İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Başkanı Giancarlo Abete, Kulüpler Birliği Başkanı Antonio Matarrese ve İtalya Milli Olimpiyat Komitesi (CONI) Başkanı Gianni Petrucci de katıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön