"İtalya'da daha önce hiçbir tacizci papaz cezalandırılmamıştı"

Çocukken papaz Mauro Galli'nin cinsel istismarına uğrayan Alessandro Battaglia: - "(Tacizci papaz Mauro Galli'nin aldığı hapis cezası) İtalya’da ilk kez bir papaza 6 yıl 4 ay gibi bir hapis cezası veriliyor. Daha önce hiçbir tacizci papaz yaptıklarından dolayı cezalandırılmamıştı. Yani İtalya için bu 6 yıl 4 aylık ceza müthiş bir şey" - "Ceza okunduğunda mahkeme salonunda gözyaşlarımı tutamadım çünkü bu cezadan sonra artık özgür hissediyorum. Artık konuşabilirim, yüzümü gösterebilirim" - "Benim uğradığım istismarı örtbas eden piskopos (Mario Delpini) başpiskoposluğa terfi ettirildi. (Vatikan'da) İstismarı ve örtbası bilmelerine rağmen onu terfi ettirdiler"

VATİKAN (AA) - ECENUR ÇOLAK - Çocukken Katolik kiliselerinde din adamları tarafından cinsel istismara uğrayan Alessandro Battaglia, tacizci papaz Mauro Galli'nin aldığı cezaya ilişkin, "İtalya’da ilk kez bir papaza 6 yıl 4 ay gibi bir hapis cezası veriliyor. Daha önce hiçbir tacizci papaz yaptıklarından dolayı cezalandırılmamıştı. Yani İtalya için bu 6 yıl 4 aylık ceza müthiş bir şey." dedi.

“Taciz Ağı” derneği üyesi 22 yaşındaki Battaglia, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yıl önce 15 yaşındayken cinsel istismara maruz kaldığını anlattı.

Battaglia, 2011 yılında ülkenin kuzeyindeki Milano kentinin Rozzano ilçesinde papaz Mauro Galli tarafından istismara uğradığını aktararak, kendisinin sadece bir kere istismara uğradığı için, diğer kurbanlara kıyasla “şanslı” olduğunu söyledi.

- "Hiçbir tacizci papaz yaptıklarından dolayı cezalandırılmamıştı"

Pedofil papaz Galli’nin geçen günlerde cinsel istismardan suçlu bulunarak 6 yıl 4 ay hapis cezası aldığını hatırlatan Battaglia, şu ifadeleri kullandı:

“Aslında tarihi açıdan baktığımızda İtalya için bu ceza kısa değil, biz bunu bir zafer olarak niteliyoruz. Bu bir dönüm noktası, daha iyisi için bir umut. Ben bir kez istismara uğradım ve 15 yaşındaydım. İtalya’da ilk kez bir papaza 6 yıl 4 ay gibi bir hapis cezası veriliyor. Daha önce hiçbir tacizci papaz yaptıklarından dolayı cezalandırılmamıştı. Yani İtalya için bu 6 yıl 4 aylık ceza müthiş bir şey. Ceza okunduğunda mahkeme salonunda gözyaşlarımı tutamadım çünkü bu cezadan sonra artık özgür hissediyorum. Artık konuşabilirim, yüzümü gösterebilirim. Benim uğradığım istismarı örtbas eden piskopos (Mario Delpini) ise başpiskoposluğa terfi ettirildi. (Vatikan'da) İstismarı ve örtbası bilmelerine rağmen onu terfi ettirdiler.”

- Papa Franciscus her şeyi biliyormuş

Battaglia, istismarı örtbas eden Başpiskoposun (Mario Delpini) Vatikan’da Papa Franciscus ile ekim ayı sonuna kadar sürecek kilise meclisi toplantısında da bir araya geldiğini dile getirdi.

Vatikan ve Papa Franciscus’a hitaben konuyla ilgili çok sayıda mektup yazdıklarını da anlatan Battaglia, "Sanırım yaklaşık 6 ay önceydi, Vatikan’dan aileme bir mektup geldi. Mektupta Papa Franciscus’un her şeyi bildiği yazıyordu." dedi.

Kendisini çok iyi hissetmediğini ve bunları konuştukça sanki olayları baştan yaşıyormuş gibi olduğunu belirten Battaglia, şimdi çocuklara yönelik bu suçla mücadele ettiğini belirtti.

İki hafta önce Milano’da bir mahkeme, papaz Mauro Galli’ye 2011'de o dönem 15 yaşındaki Alessandro Battaglia’ya cinsel istismarda bulunmaktan 6 yıl 4 ay hapis cezası vermişti.