HABER

İtalya'da "kuş gribi" alarmı

ROMA (İHA) - Türkiye'de yaşanan kuş gribi vakalarına geniş yer veren ve Türkiye'den kümes hayvanı alışverişini durduran İtalya'da kuğu, kaz ve ördeklerde kuş gribine rastlandı.

İtalya'nın güney kısımlarında Sicilya, Puglia, Calabria bölgelerinden sonra son olarak başkent Roma'da da ölü bir ördek bulundu. İtalyan Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada halka, "Gördüğünüz ölü hayvanlara dokunmayın" çağrısında bulundu. Sağlık Bakanlığı'nın, güvenlik önlemlerini şimdilik 'yeşil alarm'da tuttuğu bildirilirken, konunun ağırlaşması durumunda 'kırmızı alarm'a geçileceği açıklandı.

Torino'da devam etmekte olan Kış Olimpiyatları'nda sporcuların mönülerinden kümes hayvanlarını çıkarma önerisi de tartışıldı. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın verdiği güvence ile kümes hayvanlarının sporcuların mönülerinde kalmasına karar verildi.

Kuş gribi İtalya'da görülmeden önce başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerdeki kuş gribi vakalarını geniş biçimde ele alan medya ve halk, İtalya'da ilk vakalara rastlanmasıyla panik oldu. Ayrıca Güney İtalya'da halkın beslediği kuğuların kontrole götürülmeden doğrudan itlaf edildiği haberleri de basında geniş yankı buldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler