HABER

İtalyan mahkemesi ötenaziye izin vermedi

ROMA (İHA) - İtalya'da adele erimesi hastalığına yakalanan ve ötenazi talep eden Piergiorgio Welby'nin durumu, mahkeme tarafından karara bağlandı. İtalyan mahkemesi, ötenazi uygulamasını reddetti.

İtalya'yı ikiye bölen ötenazi tartışmalarına son noktayı mahkeme koydu. Piergiorgio Welby adındaki hastanın, ötenazi istemi ile mahkemeye başvurması ile başlayan tartışmaların sonunda mahkeme kararını açıkladı. Adele erimesi teşhisi konulan 60 yaşındaki Welby'nin durumunu görüşen mahkeme, ötenazi uygulaması talebini reddetti. Yargıç Angela Salvio, yasada bu yönde bir düzenlemenin bulunmadığını gerekçe göstererek, mahkemenin ötenazi uygulanmasına karar vermesinin mümkün olmadığını belirterek, kanun koyucuların bu yasal boşluğu doldurmaları gerektiğini ifade etti. Salvio tarafından hazırlanan 15 sayfalık gerekçeli kararın ardından başta İtalyan kamuoyu olmak üzere Vatikan'da da tartışmalara neden olan durum karara bağlanmış oldu.

Öte yandan 1997 yılından bu yana solunum cihazına bağlı olarak yaşayan Welby'nin, karar karşısında üzüntülü olduğunu açıklayan kızkardeşi Clara, "Welby, mahkemenin olumlu yanıt vermesini bekliyordu. Bu durum onu gerçekten çok üzdü, çünkü bunun anlamı başka bir umudun kalmaması" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler