HABER

İtalya'nın borçlanma maliyeti yükseliyor

Bütçe reformları kaygı uyandıran İtalya'nın 10 yıllık hazine tahvillerinin ortalama getiri oranı rekor düzeylere tırmandı.

İtalya hükümetinin atacağı adımlara ilişkin belirsizlikler nedeniyle, bu ülkenşn borçlanma maliyeti tarihi seviyelerde yükseldi.

İtalya'nın 10 yıllık hazine tahvillerinin ortalama getiri oranı yeni bir rekor kırdı. Cuma günü kapanışta yüzde 6,37 seviyesinde olan İtalya'nın 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin ortalama faiz oranı, bu sabah yüzde 6,66'ı gördü.

Bu Euro Bölgesi'nin kuruluşundan bu yana en yüksek seviye.

Euro Bölgesi'nin üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya'nın borç krizinin bir sonraki kurbanı olmasından kaygı duyuluyor.

Diğer taraftan da piyasalarda güven sorunu yaşayan İtalya'da hazine tahvillerinin faiz oranlarının yükselmesinin, borçların ödenememe riskini de artırdığı belirtiliyor.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin önlemler paketi hakkında Salı günü mecliste kritk öneme sahip bir oylama yapılacak.

IMF Başkanı Christine Lagarde İtalya'nın bütçe reformlarının güvenilirlik problemi bulunduğunu söylüyor.

Geçen Çarşamba günü sınırlı bir önlem paketi konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Ancak İtalyan kabinesi bu değişiklikleri hayata geçirmeye yönelik kararname üzerinde uzlaşamadı.

AB'nin önde gelen ülkelerinden Fransa'nın Dışişleri Bakanı Alain Juppe de, İtalya'nın reformlarının güvenirliği konusunda, Lagarde'la aynı kanıda. Juppe İtalya'nın reform taahhütleri konusunda dikkatli olmak gerektiğine dikkat çekerek, 'İtalya'nın kredibilite sorunu var ama güvensizliğe karşı mücadele edilmesi gerek' dedi.

Uluslararası baskılar sonucunda, İtalya Cuma günü kamu borçlarını denetlemesi için Uluslararası Para Fonu ve AB Komisyonu'na yeşil ışık yakmıştı.

Euro Bölgesi maliye bakanları bugün bir araya gelerek son gelişmeleri ele alacak.

Geri Dön