HABER

İYİ Parti'de "liste krizi" sürüyor

İYİ Parti'de 20 Eylül'de yapılan 2. Olağan Kurultay'da başlayan "liste krizi", TBMM'nin yeni yasama yılında 2. kez toplanan Meclis grup toplantısına yansıdı. Koray Aydın karşıtları grup toplantısına katılmadı, Akşener görüşme kapısını açık tutuyor. Ayşe Sayın'ın haberi.

İYİ Parti'de "liste krizi" sürüyor

İYİ Parti'de 20 Eylül'de yapılan 2. Olağan Kurultay'da başlayan "liste krizi", TBMM'nin yeni yasama yılında 2. kez toplanan Meclis grup toplantısına yansıdı.

Kurultay'da Genel İdare Kurulu (GİK) aday listesine müdahale ederek, "tercih edilmeyecekler" listesi hazırladığı ileri sürülen Koray Aydın'ın yeniden Teşkilat Başkanlığı'na getirilmesine tepkili olan bir grup milletvekili, 1 Ekim'deki kapalı gruptan sonra bugünkü grup toplantasına da katılmadı.

Muhaliflerle görüşme kapısını açık tutan, ancak Aydın'a da sahip çıkan Genel Başkan Meral Akşener ise "itirazcı" milletvekilleri ile görüşmelerini sürdürüyor.

Hafta başında bir araya gelen muhalifler, parti yönetiminin "yanlış" buldukları tutumuna karşı "eylemsel tavır içinde olunması" görüşünü benimsediler.

Alınan karar doğrultusunda Hasan Subaşı, Ayhan Erel, Ümit Özdağ, Aytun Çıray, İsmail Koncuk'un da aralarında bulunduğu muhalifler ile mazeretleri ya da sağlık sorunları bulunan 13 milletvekili grup toplantısına katılmadı. Fahrettin Yokuş ile Aslan Kavukçuğlu Covid-19 nedeniyle karantinada olduğu için toplantıya katılmazken, Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun da mazereti nedeniyle toplantıda bulunmadı. "Tercih edilmeyecekler" listesinde yer alan Aylin Cesur ise grup toplantısına katıldı.

"Hata düzeltilmezse, tutumumuzu yeniden gözden geçiririz"

İYİ Parti'de Koray Aydın'ın GİK listesine müdahale ettiğini düşünen ve yeniden teşkilat başkanlığına getirilmesini istemeyen isimlerin, bundan sonrasına dönük hamleleri de merak konusu.

Aydın'a tepkili olan ve bu tutumlarını ikinci kez grup toplantısına katılmayarak ortaya koyan milletekillerinden bir bölümü partide ayrışmaya yol açmayacak şekilde bir "uyarı"yla yetinilmesini savunurken, bir grup ise "parti içinde mücadele edelim, ancak yanlışta direnilirse partide kalıp kalmama dahil, bütün seçenekleri yeniden değerlendirelim" görüşünü seslendiriyor.

BBC Türkçe'ye konuşan ve isminin yazılmasını istemeyen bir millevekili, partiyi tartışma konusu yapanın kendileri değil, GİK listesine antidemokratik şekilde müdahale edenlerin olduğunu savundu.

Şimdilik istifayı düşünmediklerini belirten sözkonusu milletvekili, "Genel Başkan'la arkadaşlarımız görüştü, kendisi Başkanlık Divanı üyelerinin performansına göre, değişikliğe de gidilebileceğini ifade etti. Biz elbette verilen sözleri ve yapılan eylemleri izleyeceğiz, parti içinde bu anlayışa karşı mücadele edeceğiz. Ama eğer bir düzelme umudu olmazsa, daha sonra oturur kararımızı yeniden gözden geçiririz" görüşünü dile getirdi.

Ümit Özdağ, Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın

"İstifa ya da restleşme değil"

İYİ Parti Antalya Milletvkekili Hasan Subaşı ise yapılan yanlışa itiraz edilmesini doğru bulduğunu belirtirken partiden ayrılma ya da bir restleşme tavrı içinde olmayacağını etti.

Yapılan tartışmayı "parti içi demokrasi açısından sağlıklı bir gelişme" olarak nitelendiren Subaşı, parti içi demokrasinin oturması için parti teşkilat yapısının merkezden, tek bir elden değil, yerel düzeydeki odakların da katılımını sağlayacak şekilde yapılandırılması gerektiğine işaret etti.

Kurultay sürecinde, bu konuda hatalar yapıldığı için bir grup arkadaşı ile birlikte bu yanlışa itiraz ettiklerini belirten Subaşı, grup toplantısına katılmama tavrının bir anlamda yapılan hatalar karşısında yükselen itirazların "görünür hale gelmesini" sağladığına dikkat çekti.

Subaşı, partisiyle bir sorunu olmadığını ve kişisel olarak yeniden Akşener'le görüşerek çözüm bulunması yönteminin değerlendirilebileceğini belirtiliyor.

Akşener kapıyı açık tutuyor

Genel Başkan Meral Akşener ise parti içindeki tartışmalar karşısında kamuoyuna açıklama yapmama tavrını sürdürüyor.

Başkanlık Divanı'nı belirlemeden önce gelen talepler üzerine muhaliflerle görüşen ve sorunların aşılacağı mesajı veren Akşener'in, grup toplantısına katılmayan bazı milletvekilleriyle görüşmelerini sürdürdüğü belirtiliyor.

Meral Akşener

Liste tartışması nasıl başladı?

İYİ Parti'de çok sayıda milletvekilinin tepkisine neden olan tartışma, 20 Eylül'de 2. Olağan Kurultay'da, Genel İdare Kurulu için (GİK) Meral Akşener'in 100 kişilik anahtar listesinde yer alan veya hiç aday gösterilmeyen bir "tercih edilmeyecekler listesi" dağıtılmasıyla başladı.

Listede GİK'e aday olmayan milletvekillerinden Ümit Özdağ, İsmail Koncuk'un yanısıra, Aytun Çıray, Aydın Sezgin ve Yavuz Temizer'in de bulunduğu 10 dolayında milletvekili veya parti yöneticisinin isim yer aldı. Bu isimler GİK'e giremedi.

İsmail Koncuk ve Aytun Çıray'ın da aralarında bulunduğu "seçilemeyecekler" listesinde yer alan isimler, Koray Aydın'ın listeyi dağıttırdığını ileri sürererek sosyal medya hesaplarından tepki göstermişti.

Grupta, "tercih edilmeyecekler listesinde" yer alanların da bulunduğu 15'e yakın milletvekili Koray Aydın'ın yeniden teşkilat başkanı seçilmemesi için harekete geçti ve Genel Başkan Akşener'e de bu görüşlerini iletti.

Ancak Akşener, yapılan itirazlara karşın Koray Aydın'ı tekrar teşkilat başkanlığına getirdi. Muhalifler, buna ilk olarak 1 Ekim'deki grup başkan ve başkanvekillerinin seçildiği kapalı grup toplantısına katılmayarak tepki gösterdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön