İYİ Parti'den KHK tepkisi: Derin bir devlet krizi!

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, yargının Cumhurbaşkanlığı'na bağlandığını öne sürerek, "Son kararname Anayasa'ya 'Bağımsız, tarafsız yargı' yazmanın hiçbir anlamının olmadığının, mahkemelerimizin Anayasaya aykırı olarak, kuvvetler birliğinin bir organı hale getirildiklerinin teyididir. Bu yönüyle son KHK bir Anayasa krizi olmanın yanı sıra, derin bir devlet krizidir" dedi.

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray, partisinin genel merkez binasında basın toplantısı düzenleyerek OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal'ın da katıldığı toplantıda konuşan Çıray, Anayasa Mahkemesi'ni göreve çağırarak Anayasanın değişmez maddelerinin korunması gerektiğini söyledi.

"SON KHK, DERİN BİR DEVLET KRİZİDİR"

Yargının Cumhurbaşkanlığı'na bağlandığını iddia eden Çıray, şöyle dedi:

"Ne yazık ki Türkiye'de bugün, şaibeli bir referandumla kabul edilen Anayasa, tamamen yürürlüğü girmemişken bile, KHK'larla 'mutlak kuvvetler birliği sistemi' tesis edilmiştir. Nitekim dün yayınlanan son KHK ile idare, Yargıtay ve Danıştay'a üye atayabilecektir. Bunun açık tercümesi yargının Cumhurbaşkanlığına bağlanmasıdır. Yani son kararname Anayasa'ya 'Bağımsız, tarafsız yargı' yazmanın hiçbir anlamının olmadığının, mahkemelerimizin Anayasa'ya aykırı olarak, kuvvetler birliğinin bir organı hale getirildiklerinin teyididir. Bu yönüyle son KHK bir Anayasa krizi olmanın yanı sıra, derin bir devlet krizidir."

"DEMOKRASİMİZİN ÖLÜM FERMANI"

Son çıkan KHK'nın, iç savaşı tetiklemek isteyen provokatör milislerin işini kolaylaştırdığını ifade eden Çıray, şöyle devam etti:

"Bu kararname ile bir grup sapığın 15 Temmuz ile bağlantılandıracağı herhangi bir muhalif eylemi yapan eylemcileri palalarla kesip, silahlarla katletmeleri meşru hale gelecektir. Bu KHK sonucu, bu tür fiillerden mağdur olduğunu iddia edenlerin yaşama hakkı, işkence ve benzeri muameleye tabi olmama hakkı, adil yargılanma hakkı, etkili başvuru hakkı gibi birtakım Anayasal temel hakları ortadan kalkmaktadır. Kısacası son KHK kuvvetler birliği rejiminde can çekişen demokrasimizin ölüm fermanıdır. Uyarıyoruz; bu linç kültürünün teşvikidir. Allah korusun hala bir yerlerde saklanmış olan gladyonun provokasyonuyla iç savaşa zemin hazırlanabilir."

"MİLLETVEKİLLERİ, KARANLIK PARAMİLİTER GÜÇLERİN TEHDİDİ ALTINA GİRMİŞTİR"

15 Temmuz darbe girişiminin Türk Milleti'nin vatansever ve demokrasiye bağlı evlatları tarafından önlendiğine dikkat çeken Çıray, "Son çıkan KHK ile AK Parti'nin 15 Temmuz menfur operasyonunu kendi hedefleri doğrultusunda kullandıkları ve rejimi değiştirmeye yöneldikleri iddiaları büyük bir gerçeklik zemini kazanmıştır. Ebedi önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkanlığını yaptığı ve onun verdiği yetkiyle zafer kazandığı Yüce Türkiye Büyük Meclisi de bu KHK'le daha da işlevsiz hale getirilmiştir. Sadece bu kadarla kalmamış, milletvekilleri de karanlık radikal paramiliter güçlerin tehdidi altına girmiştir. İktidarın büyük korkularının eseri olan bu KHK asla kabul etmiyoruz. İYİ Parti olarak büyük Türk Milleti'nin temsilcisi olan yüce Meclisin aşağılanması anlamına gelen bu KHK'yi protesto ediyoruz” diye konuştu.

"KARARNAME, İKTİDARIN 2019 SEÇİMİNİ ALAMAYACAKLARININ DELİLİDİR"

İYİ Parti ve demokrasi mücahitlerinin tek adam devleti rejiminin oldu bittilerine pabuç bırakmayacağını ifade eden Çıray, konuşmasının devamında ise şunları söyledi:

"İster erken yapılsın ister zamanında Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde Türk Milleti'nin demokratik feraseti ve basiretiyle yeniden parlamenter rejime döneceğimizi en gür haykırışımızla ilan ediyoruz. AK Partili yurttaşlarımız dahil siyasi görüşü ne olursa olsun, demokratik hukuk devletine inanan her şahsın vatandaşlık görevi bu düzenlemeye karşı çıkmaktır. Kötülüğün uzun karanlık gecesi bitiyor iyiliğin şafağı yükseliyor. Milletimiz gönlünü ferah tutsun. Güçlendirilmiş parlamenter rejimle milletimizi onun iradesinin temsilcisi olan yüce Meclis'le tekrar buluşturacağımız günler geliyor. Bu Kanun Hükmündeki Kararname, iktidarın 2019 seçimini alamayacaklarının delilidir. Alamayacağının fark etmiş olmalarının delilidir ve korkularının esiridir. Ancak biraz önce ifade ettiğim gibi, tek adam rejiminin tesiri yolunda atılmış çok önemli bir adımdır. Ve demokrasiyi yok etmeye yani Anayasal devleti yok etmeye yöneliktir."

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Zamnında Tansu Çiller vardı ülkenin anasını ağlattı. Bırakın, kadından baş olmaz, lider olmaz. Ben bir kadının arkasından gitmem şahsen.
LAİK DEMOKRATİK ÖZGÜR TÜRKİYE CUMHURİYETİ mizi korumak, her TÜRK VATANDAŞI nın asli görevidir... ATATÜRK bu vatanı TÜRK GENÇLİĞİ ne emanet etti. KHK lere değil, TÜRK GENÇLİĞİNE GÜVENİYORUZ... Bu Vatan hepimize yeter...
SAYIN AYTUNÇ ÇIRAYIN TÜM SÖYLEMLERİNE HARFİYEN KATILIYORUM;HERKES ARTIK GÖZÜNÜ AÇMALI VE GEREKLİ MÜCADELEYİ VERMELİDİR.AKSİ TAKDİRDE ÜLKE HİTLERİN ALMANYASINA DOĞRU GİTMEKTEDİR.
eskiden ayşe teyze cırt oldu derdik.Şimdi Meral abla Türkiye Cırt oldu yetiş diyelim.
HER ŞEY ÇOOOKKKK IYI OLACAK IYI
İRAN DEVRİMİNİN AYNISI BURADADA İŞLEME KONACAK SANIRIM .
siz fetoş papazdan izin aldınız mı konuşmak için fetoşun çocukları sizi
Türkiye bitiyor kriz var diyip algı operasyonu yapmayın.Hainliğin lüzumu yok.AKP oyları gün geçtikçe artıyor.Ülkemizin durumu git gide iyileşiyor dahada iyi olacak.Oylarınızı kullanırken biraz vicdanınızın sesini dinleyerek oy verin,yaşantınıza bakın hayatınıza bakın.AKP ile ülkemiz gelişiyor büyüyor başka partilerden hayır gelmez.
İyi partinin devlet meselelerine bakış açısı bana göre çok doğru. Ne olduğu şaibeli AKP iktidarına alternatif bir partidir. Rüşvete,ranta dayalı bir iktidarı yıllardır çekmekteyiz. Adaleti bilinçli olarak bitiriyorlar. Milliyetçilik edebiyatıyla oy toplamak istiyorlar ama Ege adaları elden gidince hiç bir tepki koymuyorlar..Devletin parasını çarçur ediyorlar.Yabancılara sattığı tesisler de bitti Bakalım şimdi be satacaklar.İnşallah 2019 da bu sokak kabadayılarından kurtulacağız.
akp dışındaki partilerde kafa varsa derhal güç birliği yaparlar, bu cahilleri ortadan kaldırırlar
Bu madde ileride paramiliter gruplarca muhaliflere karşı işlenebilecek suçlara ilişkin "açık çek ve de mesaj" vermektir, "siz gereğini yapın biz yasal süreci hallederiz" denilmektedir!..
Cağımızın tomris hatunu AKŞENER Gelecek kaos terör kutuplaşma ıhanet hırsızlık rüşvet yalan talan BOP taşeronluğu küresel güçlerin piyonlugu son bulacak TÜRK milleti huzur bulacak.. Ne Mutlu Türküm Diyene !..
Son mesaj manidar.. 2019 eçimlerini alamayacaklarını anlayanlar kendilerini kurtarmak için memleketi ateşe atmaz inşallah...
Demokratik hukuk devletine inanan her vatandaş 15temmuz gecesi ve devamında görevini layıkıyla yerine getirdi. Bu arada dün akşener muhakkak erken seçim olacak diyordu çabuk kıvırmaya başladınız.
Cok dusuncesiz ve milli menfaatleri gozardi eden bir konusma. Eger meclis icindeki hirsizlarin devleti ayda 8000000 hortumlamasini onleyecek bir kanun yapamiyorsa batsin yerin dibine o meclisin sozde asaleti ve demokrasisi. Iste bu savsaklamalar yuzunden PKK yuz buldu ve devleti ele gecirdi. KHK ile sen cumhurbaskanina neden yanlisliklari duzeltmedigini sorabilirsin. Ama KHK siz herkes topu birbirine atar ve sonucta hababam sinifi soymaya devam eder. Su anda meclis tam bir vurguncular ini. Sen mecliste oturuyorsun neden sinirsiz soymayi onleyecek bir kanun teklifini meclise veya hukumete sun
daha düne kadar CHP'ye toz kondurmayan Aytun Bey ne çabukta İyiye ayak uydurmuş görünüyor. Ah bu siyaset varya siyaset. Sattın CHp'yi bir genel sekreterliğe. CHP'ye bağlılığın bu kadarmıydı. Meral hanım duy bunu.Bugün CHP'yi bir koltuk uğruna satan kişi yarın sizi de satabilir. Bunu unutmayınız. Ben bir kişinin kendi partisinde yükselmesini anlarım fakat daha dün CHP'yi öve öve bitiremeyenler bugün utanmasa koltuk için eski partisini kötüler hale gelmişler. Yazık...
IYI partiden beklentilerim büyüktü ancak şu an için yanlış yoldalar.tamamen eski mhp kadrolarını ilçe ve il teşkilatlarının başına getirip mhp nin yeni versiyonu görüntüsü veriliyor.bunun sonunda da türkiye için bir fırsat daha harcanmış olunuyor
3-) Bu gün Türkiye toplumu birbirinden ölesiye nefret eden kesimlerden müteşekkildir. 2002 yılında çeşitli mizansenler ile iş başına taşınan akp hükümetinden de beklenen Türkiyeyi şekillendirip ABD-AB- İngiliz bloğunun çıkarlarına hizmet edecek orta karar bir ülke haline getirimesi ve federatif bir bölünmüşlük halinde devam etmesi idi. 10 yıl boyuncu akp ve cemaat bu amaç doğrultusunda çalıştılar. İçerde kamu kurumları dejenere edildi, ajan imamlar devlete yayıldılar ve belli başlı etkin kurumların güçleri aşındırıldı.
4-) Yeterince mesafe alındığını düşündükleri anda artık doğrudan yönetmek adına ajan imam feto ve ekibinin iş başına geçmesi için 15 temmuz darbesini organize etti ABD ve CIA gibi bu şer odağı. Bu durumda AKP nin derin devlete, gladyoya veya iyi kötü Türkiye Cumhuriyeti Devletine sığınmaktan başka çaresi yoktu, bunlarla işbirliği yaparak darbeyi savuşturdu, etkin ajan imamları derdest etti ve iktidarını ve dahi belli başlı yönetim kademelerindeki akp kadrolarının tutuklanması ve hayatlarının garanti altında olmasını böylece temin etmiş oldu.
5-) demokrasiden her uzaklaştığında çamura saplanan siyasi ve bürokratik üst yönetim ve gladyo veya kontrgerilla ne derseniz deyin bunlar elbette amacı karanlık oluşumlar, keşke tam demokratik bir ortama gelebilsek, açık şeffaf halkına güvenen halkına güven telkin eden tüm eylem ve işlemleri açık ve hukuka uygun yönetimleri seçebilecek siyasi olgunluğa ulaşmış bir toplum olsak. Ama maalesef bunun çok uzağındayız ve karanlık örgütlenmeler Türkiyede cirit atıyor. Bu gün khk larla ABD-İngiliz memuru ajan imamların önde gelenleri devletten ihraç edildi.
6-) ama halen alt seviyede pek çoğu kurumlarda duruyorlar ama onların karar alma ve etkin olma güçleri olmadığı sadece sempatizan düzeyinde kaldıkları için görmezden geliniyorlar. AKP nin yıkılmamak için derin devletle işbirliği yapmasının izlerin khk larda kendini gösteriyor. Darbenin bastırılması sırasında suç teşkil eden aşırılığa kaçan eylemleri yapan sadece siviller değil elbet, bunların arasına girmiş ajan, resmi görevli, istihbaratçı resmi memurlardan da suç teşkil edecek eylemleri yapanlar ve derin devletin karanlık tipleri de bu kararnamelerde koruma altına alınmış oluyorlar.
7-) AKP nin her şeye hakim olduğunu sananlar yanılıyorlar akp okyanus dalgasının üzerinde sallanan küçük bir tekne gibi, akp nin önde gelenlerinin tek gayesi ne pahasına olsun iktidarda kalabilmek ve el değişterin ve kendilerine geçen kısmi sermayesinin sefasını bu dünyada sürebilmek. Derin devlet güçleri Türkiyeyi cemaat güdümüne sokmadılar işe el koydular buna karşılık akp yi de kendi oyun alanında serbest bıraktılar, şu anda perde ardında asıl işi onlar yapıyorlar ama görüntüde akp var. Eğer bu işbirliği olmasa akp tarih olmuştu.
8-) ABD açısından Türkiyeyi AKP ya da cemaatin kuracağı bir yönetimin yönetmesi fark etmez, kim daha fazla ABD çıkarına hizmet ederse onu tercih ederdi. Bu anlamda derin devlet güçleri cemaati faka bastırınca akp de mecburen bu çarkta iş birliği yaparak kendi siyasi konumunu korumuştur. Yoksa ABD ye karşı olduklarından değil. Türkiye halkları şeffaf bir demokratik olgunluğa erişecekleri ve ileri Avrupa tarzı açık ve şeffaf bir yönetim talep edecekleri zamana kadar bu karanlık yapılarla ve AKP gibi her yöne çekilebilecek çıkarcı partilerle yaşamak zorunda kalacaklardır.
1-) Türkiyeyi ohal ortamına taşıyan AB, ABD ve İngiliz destekli cemaatsal oluşumlar, bunların devlete sızma girişimleri, Türkiyeyi batı güdümlü dejenere edilmiş islami yönetime kavuşturup böl parçala yönet anlayışı, toplumu kin ve nefretle bölüp birlik bütünlüğünü kaybettirerek sürekli sömürge durumunda tutma projeleri öteden beri var. Bu projeleri ABD İngiliz istihbarat örgütleri, strateji kurumları teorik olarak oluşturup içerde ve dışardaki bizden görünümlü ajan memur ve bürokratlar eliyle uyguluyorlardı bu güne kadar.
KAHROLSUN 15 TEMMUZ DARBESİNE DARBE DİYEMEYENLER CHP, KAHROLSUN YENİ KHK LERE KARŞI ÇIKANLAR VE 251 ŞEHİT VATAN EVLADI 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNE SAHİP ÇIKMAYANLAR CHP, ABDULLAH GÜL, MERAL AKŞENER, BAROLAR BİRLİĞİ VE 15 TEMMUZ DARBESİNDE KAÇARAK BELEDİYE BAŞKANININ EVİNDE SAKLANAN KILIÇDAROĞLU VEHDPKK SİZ HEPİNİZ FETOŞUN ABDNİN ABNİN ADAMISINIZ. KAHROLSUN HAÇLILAR VE MAŞALARI. ALLAH C.C TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ MİLLETİNİ TÜRK POLİSİNİ ASKERİNİ SAYIN CUMHURBAŞKANIMI SAYIN BAHÇELİYİ BAŞBAKANIMI KORUSUN GÜCÜMÜZE GÜÇ KATSIN.
2-) Cumhuriyetin kuruluş felsefesi hayatın her alanında tam bağımsızlık sağlamaktı, Cumhuriyetin kurucu kadrosunun başındaki Atatürk ölünce ondan sonra gelenler bu tam bağımsızlık ilkesine tam bağlı kalamadılar. 50 yıllardan sonra yönetime gelen bu ABD, İngiliz güdümlü bükokratik ve siyasi elitler toplumu dışladılar, devlet ile toplum arasında mesafe ve soğukluk oluştu, her gelen siyasi yönetim kendi zenginini ve kendi yandaşını yaratma derdine girince toplum hem devletten hemde diğer toplum kesimlerinden uzaklaşıp kin ve nefret toplumu haline geldi.
Diğer Haberler