HABER

İyot yetersizliğine dikkat

Ülkemizde besinlerin yetiştiği toprak ve sudaki iyot yetersizliği nedeniyle kişilerin günlük iyot ihtiyaçlarını karşılamaları için iyotlu tuz kullanmaları gerektiğini belirten Kayseri Sağlık Müdürü Dr. İzzet Kavafoğlu, kentte yüzde 86.5 oranında iyot yetersizliği tespit edildiğini kaydetti.

İyot yetersizliğine dikkat

Kayseri Sağlık Müdürü Dr. İzzet Kavafoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, iyodun insan vücudunda çok az bulunan, sağlıklı büyüme ve gelişme için gereken bir minarel olduğunu belirterek, "Günlük alınması gereken iyot miktarı, bir toplu iğne başı kadardır. Bu miktar bile yaşamımız için çok önemlidir. Türkiye'de iyot yetersizliği hastalıkları önemli bir sorundur. Bu sorunları ortadan kaldırmak amacı ile Sağlık Bakanlığımız tarafından 1994 yılında ülke düzeyinde 'İyot yetersizliği hastalıkları ve tuzun iyotlanması programı' başlatılmıştır. Bu programın temel amacı toplumu, iyotlu tuz tüketimi konusunda bilgilendirerek iyot eksikliği hastalıklarından korumaktır. İlimizde de Valiliğimizin koordinatörlüğünde İl Sağlık Müdürlüğü ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan 'İyot İzleme Komitesi', ilimizdeki iyot eksikliğinin boyutlarını tespit etmek ve konu ile ilgili çözümler üretmek amacıyla yaptığı çalışmaları tamamlamıştır. İl merkezi ve tüm ilçelerimizde bin 784 öğrenciden idrar örnekleri alınmış, boy uzunluğu ve ağırlıkları ölçülmüş ve guatr yönünden fizik muayeneleri yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda Kayseri'nin iyot haritası çıkarılmış ve ilimizde yüzde 86.5 oranında iyot yetersizliği tespit edilmiştir" dedi.

ANNE VE BABALARA UYARI!

İl Sağlık Müdürü Dr. İzzet Kavafoğlu sağlıklı, başarılı ve mutlu bir nesil için mutlaka iyotlu tuz kullanılması gerektiğini de kaydederken, anne ve babalara şu uyarılarda bulundu:

"Evinize aldığınız tuzun iyotlu olmasına dikkat ediniz. Satın aldığınız iyotlu tuzun iyot içeriğini korunması için tuzu, koyu renkli ve kapaklı kavanozlarda koruyunuz. Seri ve kuru yerde saklayınız. Güneş ışığından uzak tutunuz. Eğer tuzunuzu kendi torbasında saklayacaksanız, naylon torbanın ağzını mutlaka kapalı tutunuz. Yemeğinize tuzu yemek piştikten sonra ve sofrada atınız."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler