İzinsiz çekilen fotoğrafa hapis cezası!

Adana'da otobüs durağında bekleyen iki lise öğrencisinin cep telefonuyla izinsiz fotoğraflarını çeken sanığa "özel hayatın gizliliğini ihlal" suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

İzinsiz çekilen fotoğrafa hapis cezası!

Adana 17. Asliye Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuksuz sanık F.O. katıldı. F.O. savunmasında yaptığından dolayı pişman olduğunu söyledi.

Yeni aldığı cep telefonu ile otobüs duraklarında gördüğü 2 kişinin fotoğrafını çektiğini belirten F.O, "Bayanlar benim fotoğraf çektiğimi fark edip bağırdılar. Bunun üzerine etraftaki insanlar gelip fotoğrafları zorla silmemi istedi. Ben de sildim. Pişmanım." ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, sanık F.O'ya "özel hayatın gizliliğini ihlal" suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Seyhan ilçesi kent merkezindeki İnönü Parkı'nda bulunan otobüs durağında 13 Kasım 2017'de F.O, cep telefonuyla durakta otobüs bekleyen lise öğrencileri G.S. ve M.Z'nin fotoğraflarını çekmiş, öğrencilerin şikayeti üzerine şüpheli hakkında dava açılmıştı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
Tamam yanlış bir şey yapmış ona lafım yok ama eğer bir iş yapıyorsanız tam yapacaksınız.. marketler de avmler de kameralar gece gündüz kayıt ediyor benim izinim olmadan ? Bana mantıkla gelin kardeşim sırf birinin resimini çekti diye bir insanın hayatından 3 yıl çalınır mı bu neyin kafası ? Türkiye de adaletin kalmadığı gibi mantığın da zerresi yok. Bilgisiz, mantıksız bir gün öyle karar veren bir gün tam tersi karar veren insanlarının ellerine düştük Allah ım sen yardım et bu ülkeye.
@objektifyorumm Adından belli güvenlik kamerası karına kızına bir şey olduğu zaman onlara bakılıp suçlunun bulunması için çekmesi lazım. Çakalın biri karının veya kızının durakta resmini çektiğinde hangisinde art niyet ararsın ?
@burak_1993_imosv güvenlik kamerası mı yoksa mallarını koruma kamerası mı ? Sanki çokta umurlarınday dı "senin" karın kızın.. bırak bu işleri.. Markete kamera koyan adam benim güvenliğim için mi kamera koyuyor yoksa kendi çıkarları için mi? Adam durakta bekleyen birinin izinsiz resimini çekti diye 3 yıl ceza yiyorsa marketteki adamı mahkemeye vermiş olsam aynı cezayı almaları gerekir. Çünkü ben izin vermedim görüntümü kaydetmesine.. Şimdi anlatabildim mi mantığı ?
@objektifyorumm marketteki kamera gizli değil adamlar yazıyor kamera 24 izlemektedir diye.Uyarı yoksa şikayet edebilirsin diye biliyorum. Dediğinle aynı şey değil yani.
@mmesuttt iyi bende bi afiş alıp üstüne videoya kaydediyorum yazıp elim de sallayarak istediğimi kaydedeyim. Ah zavallılar sizde mantığın zerresi olmadığı için iletişim kuramıyoruz.
Ülkedeki adalaete bak. Sözlü taciz et para cezası, foto çek 3 yıl hapis... Tecavüzcü 3 yıl yatmıyor bile...
@inqontrol aynen ülkedeki adalet dengesiz banka soy serbest kal baklava çal ömür boyu hapis yat
havayı çek, ağacı çek, izin al çek ama çakallık yapma..
@haylahop çekse ne olucak alt tarafı resim belki kızı beğendi anasına göstericek evlenicekler niye mani olunuyorki
Dağdan inip teslim olan teröristler topluma kazandırılır ama böyle insanları tedavi edip bilinçlendirip gerektiğin de eğitim verip topluma kazandırmaz direkt hapse yollarlar. Medeniyet, mantık, adalet, tarafsızlık olmadıktan sonra ülkeyi japonyaya çevirsen ne yazar eyy cb
Bilerek isteyerek yap, sonra pişmanım. Bende anlayamıyorum pişmanlık uygulamasını. Mahkeme heyetinin almış olduğu ceza takdire şayan.
Adana...
3 yıl ceza ney ya, bu kadar olmaz. adalet mi şimdi bunun adı.. o resmi çekilen vatandaşlara sesleniyorum vicdanınız rahatmı.. o kararı veren hakime sesleniyorum dğru karar mı !!! üstte biri yazmış heryer izinsiz çekim yapan kamera dolu diye.. o zaman bizde kamera sahiplerini mahkemeye verelim.
acaba nasıl giyinmişlerki ? fotorafları çekilecek kadar cazibeli olmalıki çekmiş. ana babalarda kızlarına ve erkek evlatlarına iyi ve terbiyeli yetiştirseler böyle durumlar olmaz hakim ve savcılarda onları ikaz etmelilerki böyle olaylar olmasın.
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması eğer 5 yıl başka bir suçtan ceza almazsa silinmesi demek. Yani yorumcuların bahsettiği gibi 3yıl yatmayacak ama bir Adanalı olarak hiçbir kavgaya karışmaması gerekiyor.
Abartmayin sayin bayanlar
Manzara fotosu çekenler, veya kadraja yanlışlıkla başka birilerinin dahil edenler, dikkat edin 3-4 yıl hapis alabilirsiniz.. Bu arada marketler dahil nerede kamerayla çekiliyorsanız,bu kararı emsal göstererek dava açabilirsiniz ...
Diğer Haberler