HABER

İzmarit atana ağır ceza

SİDNEY (İHA) - Avustralya'da NSW Eyaleti Başbakanı Bob Carr, otomobillerin camlarından sigara izmariti atanlara ağır hapis cezaları verileceğini söyledi.

Başbakanı Bob Carr, Çarşamba günü meydana gelen yangınların birine yanan bir sigara izmaritinin sebep olduğunun öne sürüldüğünü belirterek,
halktan bu kişileri şikayet etmesini istedi. Carr, "Kundaklama olarak kabul edilebilirse, çalı yangını koşullarının olduğu günlerde sigara izmariti atan bir kişi en az 5 yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Eğer birini görürseniz Suç Durdurucuları'nı arayın"dedi.

Çalı yangını yaşanması ihtimali yüksek olan bölge sakinlerini kapsamlı bir sigorta yaptırmaları konusunda uyaran Carr, hükümetin tüm zararları karşılayamayacağını söyledi. Bununla birlikte son yangınlarda evlerini kaybedenlere geçtiğimiz yılbaşında yaşanan krizin ardından kurulan çalı yangını yardım fonundan 10.000 dolar ve Sosyal Hizmetler Departmanı'ndan yiyecek, giyecek ve diğer temel ihtiyaçlar için destek verileceği kaydedildi.

NSW Kırsal Yangın Servisi'ne sunulan ve yüksek parlamento soruşturmasından elde edilen istatistiklere göre, 1993 ile 1999 yılları arasında 146 bin hektarlık ulusal park ve koruma alanı yandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön