İzmir'de 'hayatı durduran' eylem! Otobüsler çalışmadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile belediye bünyesindeki İZENERJİ şirketinde örgütlü Genel-İş Sendikası arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde belediye yönetimi ile sendika arasındaki yetki tartışması nedeniyle işçiler eylem yaptı.

İzmir'de 'hayatı durduran' eylem! Otobüsler çalışmadı

Sendikanın çağrısı üzerine kent genelindeki belediye otobüsleri ve çöp kamyonları bir süre kontak kapattı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı Genel-İş sendikası üyeleri, devam eden TİS sürecinde belediye yönetiminin sendikanın yetkisine yaptığı itirazı protesto için belediye binası önünde toplandı.

Burada basın açıklaması yapmak isteyenleri uyaran polis ekipleri, açıklamanın Valilik tarafından izin verilen bölgede yapılmasını istedi.

Taleplerinde ısrarcı olan ve belediye binasına girmeye çalışan işçilere polisin müdahalesinde 8 kişi gözaltına alındı.

BELEDİYE OTOBÜSLERİ KONTAK KAPATTI

İşçilerin gözaltına alınmasını protesto eden işçiler DİSK'in cep telefonlarına attığı mesaj ve sosyal medya paylaşımıyla yaptığı çağrı üzerine iş bırakma eylemi yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki belediye otobüsleri ile çöp kamyonları bir süre kontak kapattı. Otobüslerin çalışmaması kent genelinde vatandaşların mağduriyeti ve trafik sıkışıklığına neden oldu.

Kent genelindeki bazı çöp kamyonları da belediye yakınındaki Konak Tüneli girişine park edildi.

Genel-İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız, sendikalarının İZENERJİ'de 15 yıla yakın bir süredir yetkili olduğunu, 7'inci dönem TİS sürecini başlatmak için bakanlıktan yetki aldığını ancak işverenin bu yetkiye itiraz ettiğini söyledi.

Yıldız, şöyle konuştu:

"Belediye yönetiminin itiraz gerekçesi 696 sayılı KHK ile belediye şirketine yani İZENERJİ'ye geçişleri yapılan işçilerin de yetki tespiti sayısına dahil edilmesidir. Bir başka ifadeyle İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi taşerondan geçiş yapan işçilerin toplu sözleşme düzenine dahil edilmesine karşı çıkmaktadır. Yetki itirazı geri çekilene kadar sendikamız ve İZENERJİ işçileri bundan sonra İzmir'in her noktasında eylemlerini ve mücadelesini ortaya koyacak. Önümüzdeki haftadan itibaren iş bırakma dahil olmak üzere her türlü mücadele bizim için demokratik ve meşru bir haktır."

Yıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yaptıkları görüşmelerde yetki itirazını geri çekeceklerini söylediğini ancak bunu yapmadığını da ileri sürdü.

İşçiler, basın açıklaması sonrası gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılacağının belirtilmesi üzerine dağılarak işlerine geri döndü. Belediye otobüsü ve çöp kamyonları da sendikadan atılan mesajlar sonrası hizmet vermeye devam etti.

İşçilerin eylemine CHP İzmir milletvekilleri Kani Beko ile Atilla Sertel de destek verdi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA

Öte yandan konuya ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden de "zorunlu açıklama" başlığıyla yapılan açıklamada, "DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'nın bugün sabah saatlerinde gerçekleştirdiği basın açıklaması sırasında yaşanan polis müdahalesinin bazı yayın organlarında okuyuculara 'İzmir'de işçiler belediye binasını bastı' başlığıyla servis edilmesi doğru değildir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, eyleme Aziz Kocaoğlu'nun engel olmak istediği iddialarının gerçeği yansıtmadığı, Kocaoğlu'nun eyleme müdahil olmadığı, engelleme gibi bir tavır içine girmediği de ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 112 yorum
bu eylemler akp nin eylemleri onlar böyle danışıklı projeleri iyi yapr
Özgür Özel mynette yorum yapmaya başlamış galiba. sahte isim kullanmana gerek yoktu olum. böyle gerizekalı bi yorumu Senden başkası yapamazdı Özgürcan
Ankar ve İstanbul da eylem yapsın aynı yandaş sendikalar.Yer mi?Akp talimat vermiş sendikalara sadece İzmir de eylem yaptırıyor.Ankara ve İstanbul da işçiler çok mu memnun hallerinden?Seçim amacı ile yapılan şeyler.
Aynen akp İzban da aynısını yaptıGrevi seçime 20 gün kalaya kadar erteledi.Bu taktikleri akp kimden öğrendi?Hocaları kimdi?
vay gerizekalı vay))))
@hasansayginerrr ozaman diğer işçi eylemlerinin kimin düzenlediği ortaya çıkıyor dikkate almayalım ozaman onlarıda teşekkürler bilgilendirmen için
Bu akp nin akıl hocası kimdi:)))
@hasansayginerrr harika yorum palermo
chp belediyesinin basiretsizligimi yuhh sellerde cabasi
@palermo544 Ulan dangalak. Haberi iyi oku! Sendika ve İzerejinin yetkisini bakanlık izin vermiş! Bunu görmeyecek kadar AKPARTİLİ olmaya da gerek yok! Seçim öncesi akpartinin hamlesi bu! İzmiri alabilmek için hertürlü dalavere için düğmeye basmış akparti. Ankara da buna benzer 20 sene önce yapılmıştı. Şimdi ankaralı halkı bu kumpası gördü. 31 martta asıl sahibi CHP ye geçecek... KUDURDA! KUDUR...
vay beyinsiz
BU BELEDİYE CHP Lİ DEĞİLMİ?HANİ ÇÖZÜM.
@fatih_byik_1966 akp li belediyeler olsaydı işçiler hapisdeydi şimdi. En azından haklarını atıyorlar.
Türkiyede işçi ve insan haklarının olduğu tek cumhuriyettir izmir
Akp kendi yandaş sendikalarını kışkırtıyor.Sıkıysa bu sendikalar seçim öncesi bu eylemleri Ankara ve İstanbul da yapsın bakalım.Yer mi?Orda ki işçiler çok mu memnun maaşlarından?
çözüm mücadele. direne direne kazanacaklar. bu işlerin tadı böyle çıkar.
@fatih_byik_1966 mavi turkum onun için mi eylem yapoyorlar. ne beyin var sende be....
@fatih_byik_1966 ulan haberi nerenizle okuyorsunuz? Bu izenerji ye yetkiyi bakanlık vermiş. Yani izmir ve chp le alakası olmadığını her anlar. Fakat akparti ve gerizekalılar hariç
düşünün eylem yasağı var koskoca türkiyede eeylem yapılan tek yer izmir .d
he baryam he.. Sen bide İzmir de Otobus durağında perişan İnsanlara anlat bunu. Madalya takarlar sana))
@encunii bravo arkadaş
palermodaki metrobüs çilesi ne olacak
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler