HABER

İzmir Emek Platformu'ndan hükümete uyarı

İZMİR (İHA) - İzmirli sendikalar, Meclis gündemindeki Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile Sosyal Güvenlik Kurumu Kanun Tasarıları konusunda hükümeti uyararak, yapılan düzenlemenin kaos oluşturacağını savundu.

İzmir Emek Platformu'nu oluşturan Türk-İş, Hak-İş, Disk, Kesk, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen, Bask, İşçi Emeklileri Derneği, TMMOB, Türkiye Barolar Birliği, Türk Tabipler Birliği, Türmob ve birçok sivil örgüt bugün bir bildiri yayınladı. Emek Platformu adına bildiriyi okuyan Hak-İş Konfederasyon ve Emek Platformu Dönem Sözcüsü Salih Demir Saatçi, hükümetin hazırladığı kanun tasarısının birçok yanlışlıkları da beraberinde getirdiğini söyledi. Yeni kanun tasarısının sosyal güvenlik konusunda kargaşaya ve kaosa neden olacağını savunan Saatçi, "Hükümetin IMF'ye verdiği niyet mektubu, IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylandı. Mektuba göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kanun Tasarısı 2006 Şubat ayı sonuna kadar Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SS ve GSS) Kanun Tasarısı da Şubat ayı ortalarında TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilecek. Hükümetin, toplumun iradesini hiçe sayarak verdiği bu taahhütleriyle hepimizin sağlık ve sosyal güvenliği ipotek altına alınmak isteniyor. Yeni yasa hazırlığı, sosyal güvenlik reformu adı altında toplum ve çalışma yaşamının şartlarını dikkate almadan, Anayasa'nın sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmayacak şekilde çalışanların mevcut sistemdeki haklarını bile geriye götürerek daraltmaya, yükümlülüklerini ağırlaştırmaya çalışıyor. Dünyanın birçok ülkesinde sosyal güvenlikle ilgili daha küçük değişiklik önerileri bile referanduma sunuluyor ve ancak toplum onay verirse gerçekleştiriliyor. Ülkemizde ise hükümet, Dünya Bankası ve IMF'nin istekleri doğrultusunda hazırladığı düzenlemeleri halkın taleplerini hiçe sayarak gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu ülkenin insanları, yapılmak istenenleri hiçbir şekilde hak etmemektedir. Ülkemizin sağlık ve sosyal güvenlik politikaları, Washington'daki IMF İcra Direktörleri Kurul onayıyla değil, 70 milyon insanımızın hür iradesi ve onayıyla oluşturulmalıdır" dedi.

Bildirinin sonuç kısmında ise, "Bizler 'Herkese Sağlık ve Güvenli Gelecek Sigortası' talebiyle yürüteceğimiz ortak mücadeleyle Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanun Tasarıları'nın bize rağmen TBMM'den geçmesine izin vermeyeceğiz. Bu mücadelede sadece örgütlü kesimlerin değil, toplumdaki bütün sağlık ve sosyal güvenlik mağdurlarının sesi olacağız. Biliyor ve inanıyoruz ki izin vermezsek yapamazlar" denildi.

Bildirinin okunduğu basın açıklamasına Türk-İş adına Mustafa Kundakçı, Hak-İş adına Salih Demir Saatçi, DİSK adına Azat Fazla, Tabip Odası adına Zeki Gül, Emekliler adına İzzet Yıldız, Bask adına Sema Altıntaş, TMMOB adına Kamil Okyay Sındır, KESK adına Ergun Demir katıldı. Katılanlar, bildiriye rağmen kanun tasarısının TBMM'den geçirilmesi halinde eylemlerin dozunun artacağını açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler