HABER

İzmir'de CHP il yönetimi görevine geri döndü

İzmir - CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından görevden alınan İzmir il yönetimi, mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla görevine geri döndü.

22 Temmuz seçimlerinde milletvekili adayı olduğu için istifa eden Selçuk Ayhan'ın yerine, Zikri Dursun'un başkan vekilliğinde görevine devam eden il yönetim kurulunun, MYK tarafından 14 Ağustos'ta görevden alınması üzerine açtığı yürütmeyi durdurma davası sonuçlandı.

İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, açılan davada MYK'nın kararını, siyasi partiler yasası ve parti tüzüğüne aykırı bularak yürütmesini durdurdu.Karar, CHP İzmir il binasında MYK'nın atadığı il başkanı Kemal Karataş'a tebliğ edildi.

Tebliğ sırasında her iki taraftan çok sayıda partilinin il binasında bulunması dolayısıyla kısa süreli gerginlikler yaşanırken, Kemal Karataş'ın parti genel merkezi ile görüşmesinin ardından kararı tebellüğ ettiği öğrenildi.

Kararın tebliğ edilmesinin ardından il başkanlığı odasını terk etmeyen Karataş ve yönetim kurulu üyeleri toplantı yaparken, mahkeme kararı ile göreve iade edilen yönetim kurulu üyeleri ise yan odada bir toplantı gerçekleştirdi. Göreve dönen yönetim kurulu üyeleri adına bir açıklama yapan Zikri Dursun, MYK kararının haksız olduğu iddiasıyla yaptıkları başvuruda mahkemenin kendilerini haklı bulduğunu ifade etti.

Bu kararla yeniden partinin il yönetim kurulu üyeleri olduklarını belirten Dursun, "Bizim burada hiç bir kişisel meselemiz yoktur. Sadece hukuksuzluğa karşı bir itirazımız olmuştur ve hukuk da bizi haklı bulmuştur" dedi. Dursun, aynı saatlerde CHP Genel Merkezi'nde devam eden MYK toplantısından yeni bir görevden alma kararı bekleyip beklemedikleri yönündeki soruyu, "Onu MYK bilir" diye yanıtladı.

Mahkeme kararı ile atamaları durdurulan Kemal Karataş ve yönetimi ise bir açıklama yapmadı. Karataş'ın, genel merkezdeki MYK toplantısının ardından değerlendirmede bulunacağı bildirildi.

Geri Dön