HABER

İzmir’de elektrik kesintisi vatandaşları çileden çıkardı

İzmir'de sanayi yoğunluğunun bulunduğu Aliağa ilçesinde sık sık yaşanan elektrik kesintileri vatandaşları çileden çıkardı.

Aliağa ilçesinde hemen hemen her gün yaşanan elektrik kesintilerinin nedeni merak konusu oldu. İlçedeki bazı bölgelerde belirli aralıklarla yaşanan kesintiler vatandaşları çileden çıkardı.

Sinan Can Şiriner (24) isimli vatandaş, son dönemde ilçedeki kesintilerde artış yaşandığını belirtti. Şiriner, kesintilerin 31 Mart 2015 tarihinde Türkiye genelindeki büyük elektrik kesintisinden kaynaklanabileceğini öne sürerek, "Son dönemlerde dahi öncesine göre elektriklerimiz daha fazla kesilir oldu. Hatta geçtiğimiz günlerde yapılan bir elektrik kesintisi sonrası Gediz Elektrik'i aradık ve sebebini sorduk. Önce yeraltı çalışmalarından kaynaklandığı söylendi. Kesinti sonlanmayınca bir kaç saat sonra tekrar aradık, bu kez de bir trafoda sorun olduğu onarımının yapılmaya çalışıldığı ifade edildi. Bunda geçtiğimiz mart ayının son günü yaşanan büyük elektrik kesintisinin etkisi olabilir" diye konuştu.

Coşkun Koçak (29) ise Aliağa'nın bir sanayi bölgesi olduğunu ifade ederek, önlem alınmamasının şaşırtıcı olduğunu dile getirdi. Koçak, "İlçemizde yapılan elektrik kesintileri, bölgeden bölgeye değişiyor ama sonuçta Aliağa bir sanayi kenti ve elektrik kesintilerinin en az yaşanması gereken yer. 2015 yılındayız ve hala bu anlamda bir önlem alınamaması şaşırtıcı. Yetkililer ne gerekiyorsa yapmalı ki biz de hayatımızın neredeyse her alanında kullanılan elektriğimizden olmayalım" dedi.

DAĞITIM YAPAN FİRMAYA GÖRE KESİNTİLERİN KAYNAĞI ALTYAPI ÇALIŞMASI

İlçeye elektrik dağıtımı sağlayan Gediz Elektrik Anonim Şirketi (Gediz EDAŞ) adına açıklamada bulunan Gediz EDAŞ Sistem İşletme ve Bakım Yöneticiliğinden Uzman Mühendis Yılmaz Dudu, ilçede yaşanan elektrik kesintilerinin altyapı ve tesis yenileme çalışmalarından kaynaklı olduğunu söyledi. Dudu, "2015 yılı Şubat ayı ortalarında mevsim normallerinin altında seyreden sıcaklık ve kar yağışları nedeniyle yıkılan yüze yakın direkle birlikte hatlarımız da zarar görmüştü. Birkaç gün süren çalışmanın ardından sorunlar çözüldü ve elektrik hizmeti yeniden verilmeye devam etti. Türkiye geneli elektrik yaşanan elektrik kesintisinde ise sorun, üretim kaynaklı şirketlerde yaşanan problemlerden meydana geldi. Biz ve bizim gibi dağıtım şirketlerinin kesinti ile ilgisi yoktu. Üretim şirketleri, sorunu çözünce biz de dağıtıma başladık" dedi.

"ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ”

Elektrik kesintileri hakkında örnekler veren Dudu, sözlerine şöyle devam etti:

"Örneğin bir su borusu ya da doğal gaz boru hattı döşenecek ve döşenmesi gereken yerden elektrik kablolarımız geçiyor. Bu kabloların zarar görmemesi ve hizmetin aksamaması için bildirimli kesinti yapılacağını duyurarak önlem alınması noktasında üzerimize düşeni yapıyoruz. Daha sonra çalışmalar tamamlandığında elektrik dağıtımının tekrar devreye alınması ile hizmetin sürdürülebilirliğini sağlıyoruz. Kısaca belirtmek gerekirse yer altında yapılan bir çok çalışma, elektrik kesintilerinin yaşanmasına neden olabiliyor." (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler