HABER

İzmir'de FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin dava

İZMİR (AA) - İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu ve 271 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada, tanık olarak ifadesine başvurulan Albay U.U, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gün Özdere Askeri Kampı Sosyal Tesislerinden sorumlu olduğunu, daha önce İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde bilgi sahibi olarak ifade verdiğini söyledi.

Olayların ardından kamptaki motelin bulunduğu yere gittiğini, tatil için orada olan tutuklu sanık eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan'la karşılaştığını ifade eden U.U, Demirarslan'ın "Ankara biraz karışmış, terörle ilgili bir sıkıntı var. Acilen Ankara'ya gitmem lazım, beni Çiğli'ye bıraktır." dediğini savundu.

Demirarslan'ı bir araçla Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı Kaklıç Hava Meydanı'na bıraktırdığını anlatan U.U, o gece darbe girişiminin başarısız olması için bazı eylemlerde bulunduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık eski Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş'ın emir astsubayı tutuklu sanık İ.Y'nin tahliyesine karar vererek duruşmayı yarına erteledi.

- İddianameden

İddianamede, elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu 267 sanık hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamaları yöneltilmişti. Daha sonra hazırlanan ek iddianame ve birleştirilen bir dosya nedeniyle 4 kişinin daha dosyaya ilave edilmesiyle sanık sayısı 271'e yükselmişti.

Yargılananlar arasında tamamı TSK'dan ihraç edilen, "Yurtta Sulh Konseyi"nce Manisa ve İzmir'de sözde "sıkıyönetim komutanı" ilan edilen tutuklu sanıklar eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, eski NATO Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Salih Sevil, eski Bornova 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, eski Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, eski Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur, eski Hava Teknik Okulları Komutanı Tümgeneral Ahmet Cural, eski Amfibi Gemiler Komutanı Tuğamiral Erdal Ergün, eski Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter, eski İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Osman Nadir Saylan, eski Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, eski Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş ile eski Gaziemir Hava Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ersal Ölmez de bulunuyor.

Geri Dön