HABER

İzmir'de kültür sanat

İzmir - İzmirli sanatseverleri, kültür ve sanat faaliyetleri açısından yoğun bir hafta beklerken haftaya Atatürk'ü anma etkinlikleri damgasını vuracak. Sezona "rekor sayıda temsil ve izleyici" hedefiyle başlayan İzmir Devlet Tiyatrosu (İZDT), bu hafta çeşitli sahnelerde 4'ü çocuk oyunu olmak üzere toplam 8 oyun sahneleyecek.

Konak, Karşıyaka Ragıp Haykır, Karşıyaka Oda, Dr. Selahattin Akçiçek ve Narlıdere Belediyesi AKM sahnelerinde izleyiciyle buluşacak İZDT'nin, bu haftaki programı şöyle: Çocuk oyunlarından "Yedi Köyün Yargıcı", 12 Kasımda Konak Sahnesinde, 13 ve 14 Kasımda da Narlıdere Belediyesi AKM Sahnesinde 11.00 ve 14.00 saatlerinde izlenebilir.

"Büyüyünce Ne Olacaksın" adlı çocuk oyunu, 12 Kasımda Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesinde saat 14.00'te, "Kılçık Mahallesi" ise 13, 14, 15 ve 16 Kasım günlerinde de Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi sahnesinde 11.00 ve 14.00 saatlerinde çocuk izleyicilerle buluşacak.

Haftanın bir diğer çocuk oyunu olan "Sihirli Köpek", 9 ve 10 Kasımda 11.00- 14.00 saatleri arasında Kültürpark Gençlik Tiyatrosu'nda sahnelenecek. İZDT, yetişkin izleyiciler için de "Hadi Öldürsene Canikom", "Yolcu", "Keşanlı Ali Destanı" ve "Kocasını Pişiren Kadın" adlı oyunları sahneleyecek. "Hadi Öldürsene Canikom" adlı oyun Konak Sahnesinde 9 ve 10 Kasım akşamları saat 20.30'da, 11 Kasımda da 14.00 ve 20.30 saatlerinde, Karşıyaka Oda Tiyatrosundaysa 14 ve 15 Kasımda saat 20.30'da izleyiciyle buluşacak.

Konak Sahnesi'nde sahnelenecek bir diğer oyun olan "Yolcu", 14, 15 ve 16 Kasımda saat 20.30'da başlayacak.

"Keşanlı Ali Destanı" 9 ve 10 Kasım akşamları, "Kocasını Pişiren Kadın" ise 16 Kasım'da Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde saat 20.30'da sahnelenecek.

"Keşanlı Ali Destanı" adlı müzikal oyun 11 Kasım Cumartesi günü aynı sahnede saat 14.00'te de izlenebilir.

-İZDSO'dan özel konser-
İZDSO, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 68. yılında dinleyicilerinin karşısına özel bir konser ile çıkacak. Orkestranın, Halkapınar Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştireceği "Atatürk'ü Anma Özel Konseri"ne piyanist ve besteci Fahir Atakoğlu ile keman sanatçısı Laura Vikman solist olarak katılacak.

Şef Hakan Şensoy yönetiminde saat 20.00'de başlayacak olan özel konserde, Beethoven'in 2 nolu "Romance"ı ve Sarasate'nin "Zigeunerweisen" adlı eserleri seslendirilecek.

Konser programında İzmir Büyükşehir Belediyesi Çoksesli Korosu ve İzmir TOBAV Çoksesli Korosu da sahne alacak.

-İZDOB'dan 3 temsil-
İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) de 3 temsille sanatseverleri selamlayacak.

İZDOB, 10 ve 13 Kasım saat 20.00'de Puccini'nin "Tosca", 11 Kasım saat 15.00'te de Cimarosa'nın "Gizli Evlilik" operalarını Elhamra'da sahneleyecek.

-Çeşitli etkinlikler, filmler-
İzmir Sanat'ta 3-14 Kasım günleri arasında "Unutulmayanlar" adıyla düzenlenen sinema gösterimleri devam ediyor. "Unutulmayanlar" etkinliğiyle "Paramparça Aşklar ve Köpekler", "Güneşli Pazartesiler", "Yeni Başlayanlar İçin İtalyanca", "Boş Ev", "Saklı", "Muson Düğünü" ve "Akıl Defteri" adlı filmler izleyiciyle buluşuyor.

Goethe-Institut İzmir, hafta boyunca çeşitli film gösterimleri ve sergiler düzenleyecek. Kuruluş, 12 Kasımda "Kısa ve İyi 2" etkinliğine evsahipliği yapacak. Dünyaca ünlü Alman film yüksekokullarını bitirmiş öğrencilerin yıl sonu çalışmalarının yer alacağı etkinlikte, "Sen ve Ben" temasını ele alan 5, "Yakın ve Uzak" konulu belgesel ve kurmaca türde 8, "Yaşlı ve Genç" ana temalı 7 ve "Kaçmak ya da Kaçmamak" ana temalı 7 kısa film gösterilecek.

İstanbul ve İzmir'de Almanca öğrenimi gören öğrenciler arasında 2005 yılında düzenlenen "Almanca'da En Beğendiğim Kelime" konulu resim yarışmasına katılan eserler, aynı adlı sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sergi, 30 Kasıma kadar görülebilir.

Goethe-Institut İzmir'de düzenlenen bir diğer sergi de Bernd ve Hilla Becher, Andreas Gursky, Candida Höfer, Axel Hütte, Simone Nieweg, Thomas Ruff, Jörg Sasse, Thomas Struth ve Petra Wunderlich'e ait fotoğraflardan oluşuyor. "Mesafe ve Yakınlık" adını taşıyan sergi 24 Kasıma kadar açık kalacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön