HABER

İzmir'de kültür sanat

İzmir - Ramazan Bayramı haftası olması ve Cumhuriyet Bayramına yönelik sanat etkinliklerinin büyük bölümünün geçen hafta içinde gerçekleşmesi nedeniyle İzmir,
bu hafta kültür sanat etkinlikleri açısından daha sakin günler geçirecek.

İzmir Devlet Tiyatrosunda (İZDT) "Kocasını Pişiren Kadın" ve "Keşanlı Ali Destanı" oyunları devam ederken, "Büyüyünce Ne Olacaksın" isimli çocuk oyunu da minik izleyicileriyle buluşacak.

İzmir Devlet Opera ve Balesinde (İZDOB), bu akşam saat 20.00'de Puccini'nin "La Boheme" operası sahnelenecek. Elhamra Sahnesinde opera severlerle buluşacak
oyunda orkestra şefliğini Ercan Yenal üstleniyor, Henry Murger'in "Bohem Yaşamından kesitler" isimli eserinden esinlenerek yaratılan operada, dönemin
bohem hayatı otobiyografilerle anlatılıyor.

28 Ekim Cumartesi saat 15.00'de Rus besteciler Alexandre Borodin, Nikolai Rimsky-Korsakov ve Modest Mussorgsky'nin eserlerinden alınarak, Michael Tuffin
tarafından müzik düzenlemesi yapılan "Jivago" balesinin, orkestra şefliğini konuk Bulgar şef Tsanko Delibozov üstleniyor. Eserin dekorlarını Tayfun Çebi, kostümlerini Sevda Aksakoğlu hazırladı, ışıklarını Oktay Kanca tasarladı. Eserde, başlıca rolleri Kıvanç Ekin, Burcu Sürmeli, Aslı Çilek, Emre Kaynarsu, Barış Türksever ve İldem Kocakuş paylaşıyor.

İZDOB bu hafta bir de prömiyere sahne olacak. İzmir'de ilk kez sahnelenecek olan Cimarosa'nın iki perdelik eseri "Gizli Evlilik" Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Salonu'nda İzmir opera severlerle buluşacak.

İzmir sanat

İzmir Sanatta 31 Ekim Salı akşamı saat 20.00'de piyano-keman resitali verilecek. Solist olarak Hasan Turan'ın kemanda, Müge Hendekçi'nin de piyanoda katılacağı resitalde, ünlü bestecilerin sevilen eserleri seslendirilecek. Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezinde 28 Ekim Cumartesi akşamı saat 20.00'de "Atatürk'ün sevdiği şarkıların" seslendirileceği konser verilecek. Şef Servet Önder yönetimindeki belediyenin Türk Sanat Müziği korosu, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevisende Atatürk'ün sevdiği eserleri seslendrecek.

Sergiler

İzmir coğrafyasına ait olup yurt dışına çıkarılan bazı eserleri yeniden İzmirlilerle buluşturan ve Paris Louvre Müzesi ile Fransız Kütüphanesinden gelen İzmir ile ilgili tarihi eser ve belgelerden oluşan 2 bölümlü "Smyrna/İzmir,Fransız Koleksiyonları Işığında bir Kentin Portresi" konulu sergi, 30 Kasım'a kadar görülecek. Sergi, İzmir Fransız Kültür Merkezi Salonu ve İZTO Müzesi salonlarında gezilebilirnde geçen hafta açılmıştı.

İş Sanat Galerisinde Hülya Canbaz ile Gülcan Sarıoğlu'nun resimlerinden oluşan sergi bu akşam açılacak. sergi 11 Kasıma kadar açık kalacak. İzmir Resim Heykel Müzesinde 182 Egeli sanatçının eserlerinin tanıtımı için bu akşam sergi açılacak. Sergi 5 Kasım'a kadar gezilebilecek. Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisinde Ramiz Aydın'ın kişisel resim sergisi 28 Ekim akşamına kadar görülebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön