HABER

"İzolasyonlar kalkarsa limanları açarız"

"İzolasyonlar kalkarsa limanları açarız"

Ankara (AA) - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, hava alanları ve limanların Kıbrıs Rum kesimi gemi ya da uçaklarına açılması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) yönelik izolasyonların kaldırılması gerektiğini belirterek, "Verilen sözlerde durmak da bir Avrupai değerdir" dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin AB İlerleme Raporunun açıklandığını belirterek, Kıbrıs konusunda Türkiye'ye 1 aylık süre verildiğini belirtmesi üzerine Çiçek, konunun bugünkü bakanlar kurulunda ele alınmadığını ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından açıklamalar yapıldığını anımsattı. Çiçek, şunları kaydetti:

"Biz bulunduğumuz noktada duruyoruz. Kıbrıs konusundaki tavrımız bellidir, kararlılığımız bellidir. Eğer hava alanlarımızın ve limanlarımızın Güney Kıbrıs Rum Kesimi gemi ya da uçaklarına açılması isteniyorsa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yönelik izolasyonlar ve tecrit kaldırılmalıdır. Bunu çok net olarak söyledik. Aynı zamanda verilmiş olan sözlerin de gereğidir. Yani, bir kısım değerlere Avrupai değerler diyorsak ama verilen sözlerde durmak da bir Avrupai değerdir. Bu konuda bizim yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. Kaldı ki bunu iki de bir Avrupa Birliği sürecini tıkayan Türkiye'nin veya bu sürecin önüne getirmek ve devamlı tartışma yapmak bu konuyu bana göre de çözümlenir halde olmaktan çıkarır."

Çiçek, Anadolu Yaklaşımı Tasarısı Taslağı'nın sosyal yanı ağır olan bir uygulama olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Şimdi burada üzerinde durduğumuz konulardan bir tanesi şudur: Hükümet olarak geriye dönük hem vergiler açısından hem de sigorta primleri açısından bir kaç defa kolaylık sağladık. Şimdi bu kolaylıkları hiç durmadan gündeme getirmek de yasalara uygun faaliyet gösteren borçlarını zamanında ödeyenler bakımından bir haksızlık meydana getiriyor. Burada bu anlamda bir şey yapmak niyetinde değiliz. Onu peşinen ifade edeyim. Ancak bir düzenleme yapılırken o kapı açılır mı açılmaz mı ona bakmak lazım. Sadece Maliye ve sigorta yönünden bir defa daha tasarının değerlendirilmesi lazım."

Anadolu Yaklaşımı'na ilişkin bir başka soru üzerine de Çiçek, bununla ilgili genel çerçeve ve sözleşmeleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun düzenleyeceğini söyledi. Uygulamayla ilgili çerçeve yasa çıkarmış olacaklarını ifade eden Çiçek, sorunlu şirketler ile bankaların oturup konuyu değerlendireceklerini kaydetti.

Başka bir gazetecinin, "Rahşan Hanım Gölbaşı'nda bir arazi satın alıp, eşinin naaşını oraya defnedeceğini açıkladı. Hükümet olarak bu konuda yeni bir kararname daha çıkarabilir misiniz?" şeklindeki sorusuna, Çiçek, şu karşılığı verdi:

"Biliyorsunuz, merhumun Türkiye'ye yaptığı katkılar sebebiyle milletimizin hasletlerine de uygun olarak bir cenaze merasimi yapılabilmesi için elimizden gelen her türlü çabayı göster ki, her türlü yasal imkanı ortaya koymaya çalıştık. Zannediyorum, hükümet olarak, bu konuda kimsenin bir şey demesi mümkün değil. Biz üzerimize düşeni yaptık. Artık bizim yönümüzden bu mesele bu an itibariyle bitmiştir. Bundan sonrası Türkiye'nin gündeminde, bir gündem konusu olarak kalması ne kadar doğrudur onu da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler