HABER

Jandarmadan fuel-oil yolsuzluğu operasyonu

SAMSUN (İHA) - Samsun'da jandarma ekiplerinin yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla fuel-oil taşıyan firmalara yönelik düzenlediği operasyonda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ana Isıtma Merkezi'ne fuel-oil getiren 4 tankere el konuldu. Olayla ilgili tanker sürücüleri gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, alınan bir istihbaratı değerlendiren Samsun İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ile İstihbarat Şubesi ekipleri, 3 aylık takip sonucu OMÜ'ye fuel-oil getirilmesi olayında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla operasyon başlattı. Fuel-oilin alındığı İstanbul'da bir firma ile fuel-oili taşıyan Samsun'daki firmaya baskın düzenlendi. İstanbul ve Samsun'da eş zamanlı düzenlenen operasyonda, Samsun'da Sanayii Sitesi'nde bulunan bir taşıma firmasına ait depolara baskın düzenlenirken, OMÜ Ana Isıtma Merkezi'ne fuel-oil getiren 4 tankere el konuldu. Olayla ilgili olarak tanker sürücüleri D.U., Y.A., C.E., ve İ.T. gözaltına alındı. Tankerler içinde sahte mühür ele geçirildiği ileri sürüldü. Jandarma ekipleri, sözkonusu tankerlerin içinden aldığı numuneleri incelenmek üzere laboratuvara gönderdi.

OMÜ'nün yaptığı ihalede 4 numaralı fuel-oil alımı için anlaşma yapıldığı, ancak 5 veya 6 numaralı fuel-oil gönderilerek yolsuzluk yapıldığı iddia edildi. OMÜ Genel Sekreteri Nazım Alkan, OMÜ Ana Isıtma Merkezi'nde jandarmanın çalışmalarını inceleyerek, konu hakkında açıklamada bulundu. Nazım Alkan, jandarmanın 3 aylık bir takibi sonucu operasyonun gerçekleştirildiğini belirterek, "Biz, fuel-oil alımını ihale yaptık. İhaleyi İstanbul'dan bir firma kazandı. Ayrıca, bu fuel-oilin taşınmasında da Samsun'da başka bir firma ihaleyi kazandı. Bir ay önce yapılan ihale sonucu bugüne kadar yaklaşık 650 bin YTL değerinde 500 ton fuel-oil alımı yaptık. Biz, üniversite olarak gerek sayaçlar konusunda, gerekse komisyon konusunda gerekli önlemimizi aldık. Alınan numuneleri Fen-Edebiyat Fakültesi'ndeki laboratuvarlarda inceleyeceğiz" dedi.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön