HABER

Jandarmadan kaçakçılara darbe

AYDIN (İHA) - Aydın İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Birimine bağlı ekipler tarafından beş ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılığı yapmak için oluşturulmuş bir çete çökertildi. Operasyonlar kapsamında adli makamlara sevk edilen iki çete lideri ve 10 çete üyesinden beşi tutuklandı.

Aydın İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen istihbarat çalışmaları sonucunda kültür ve tabiat varlığı kaçakçılığı yapmak amacıyla oluşturulmuş suç örgütüne yönelik olarak Aydın ili Germencik ve İncirliova ilçeleri ile Bursa, Burdur, İzmir ve Yalova illerinde daha önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlar kapsamında suç örgütünün liderliğini yapan Kemal K. ve Osman K'nin de aralarında bulunduğu İsa G, Halis K, Musa K, Niyazi A, Halil T, Lütfi D, Yücel B, Nurhas K, Erdoğan Ç. ve Mücahit S. isimli örgüt üyelerinden oluşan toplam 12 kişi gözaltına alındı.

Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda bir adet Cumhuriyet dönemine ait kağnı resmi bulunan madalyon, bir adet Cumhuriyet dönemine ait Atatürk resmi bulunan madalyon, bir adet Roma dönemine ait kadın figürü bulunan madalyon, bir adet detektör, bir adet dokuz milimetre çapında tabanca ve bu tabancaya ait dokuz adet fişek ele geçirildi.

İfadeleri alındıktan sonra Aydın Adliyesi'ne sevk edilen zanlılardan beşi tutuklanarak Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Daha önce gözaltına alınan diğer zanlılar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.

Geri Dön