HABER

Japon ekonomisi düşüşte

Tsunami felaketinden sonra adalar anlaşmazlığı ve Euro krizi de Japon ekonomisini sarstı.

Japon ekonomisi düşüşte

Tsunami felaketinden sonra adalar anlaşmazlığı ve Euro krizi de Japon ekonomisini sarstı. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi yeniden resesyonun eşiğinde.

En önemli müşterisi Çin ile arasında patlak veren ada anlaşmazlığı ve Euro krizi Japonya’nın ekonomisine ağır bir darbe indirdi ve bu ülkenin yurtdışına yaptığı mal ve hizmet ihracatı Eylül ayında %10,3 gibi yüksek bir oranda düştü. Japonya Maliye Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, ihracat dört aydır gerileme gösteriyor. İhracattaki en büyük düşüş, tsunami felaketinin Japon ekonomisini felç ettiği 2011 yılının ilk yarısında kaydedilmişti. Bu rakamlar, dünyanın üçüncü büyük ekonomisinin yeniden resesyona sürüklenmekte olduğunu gösteriyor.

Çin’deki Japon aleyhtarlığı dış ticareti olumsuz etkileyen faktörlerin başında geliyor. 2009 yılından bu yana Japon mallarının en önemli pazarı olan Çin’e Eylül ayında yıl bazında %14,1 oranında daha az ihracat yapıldı. Krizlerle çalkalanan Avrupa Birliği ülkelerine yaptığı ihracat da %21,1 oranında düşen Japonya’nın ABD’de kaydettiği ihracat artışı ise yüzde birin altında kaldı.

Japonya’nın, Doğu Çin Denizi’ndeki iki adaya sahip olmak için yaptığı hamle geri tepmiş ve Eylül ayı ortalarından bu yana Japon malları Çin’de boykot edilir olmuştu. Japonya’nın iki küçük adayı özel yatırımcılardan satın alması Çin’in şiddetli tepkisine yol açmış, Toyota, Honda, Suzuki ve Nissan’ın, dünyanın en büyük otomobil piyasası olan Çin’deki motorlu araç satışları yaklaşık yarı yarıya azalmıştı.

Dış ticaret açığı ve borçlar

Uzmanlar tarafından ada anlaşmazlığının olumsuz etkilerinin önümüzdeki aylarda da Japon ekonomisini oldukça zorlayacağı belirtiliyor. Boykotun Ekim ayında daha da yoğunlaşmasının ihracat ağırlıklı Japon sanayi branşlarını sarsması ticari beklenti endeksinin 2010 yılı başlarındaki düzeye gerilemesine yal açtı.

Japonya’nın ticaret bilançosu üç aydır açık veriyor. Eylül ayında açık 5,4 milyar Euro’ya çıktı. Bunun bir nedeni de Japon Yen’inin değerlenmesi yüzünden Japon mallarının dış pazarlarda pahalanması ve birçok Japon şirketinin imalatı yurtdışına kaydırması. Ticaret bilançosu açığı aynı zamanda Japonya'nın en borçlu ülke olması bakımından da endişeye yol açıyor. Japonya, dış ticaret fazlasıyla kamu maliyesini düzeltme imkânını kaybetmiş bulunuyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW,RTRD/AG, NH

![]()

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler