HABER

Japonya silah satışı yasağını hafifletiyor

Japonya 1967'den beri yürürlükte olan silah satışı yasağını gevşetecek. Bu kararla Japon silah şirketlerinin yeni pazarlar bulması umuluyor.

Japonya hükümeti 1967'den beri yürürlükte olan silah ihracatı yasağını gevşetme kararı aldı.

Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, bu kararla Japonya'nın diğer ülkelerle ortak silah geliştirme projelerine girişebileceğini ve insani amaçlı olarak diğer ülkelere askeri teçhizat gönderebileceğini kaydetti. Karardan Japon silah şirketlerinin de yararlanacağı ve askeri harcamaların düşebileceği belirtiliyor. Fujimura, uluslararası silah piyasasında koşulların değişmesi nedeniyle yasağın, uygulanmaya konduğu tarihten bu yana ilk kez revize edildiğini söyledi.

Komünist ülkelere yasak devam edecek

Yeni kurallar uyarınca komünist ülkelere silah satışı yasağı devam edecek. Aynı şekilde Birleşmiş Milletler'in silah ambargosu uyguladığı ülkelerle, çatışmaların yaşandığı bölgelere de silah satılamayacak. Hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, silah satışının söz konusu bölgelerde çatışmaların şiddetlenmesine yol açmaması için dikkatli olacaklarını söyledi. Silah ihracatı yasağı, Japonya'nın savaş sonrası barış yanlısı anayasasının bir mirası. Geçmişte, bu yasağa sadece ABD'yle silah teknolojisi paylaşımı için istisnalar getirilmişti. Japonya'nın diğer ülkelerle silah geliştirme projelerine girişmesinin, savunma harcamalarını aşağı çekeceği belirtiliyor. Bu adımın, Japon silah şirketlerinin yeni pazarlar bulmasını sağlayabileceği kaydediliyor.

Geri Dön