HABER

Japonya, yüzde 2,2 büyüme bekliyor

Tokyo - (AA) Japonya, gelecek 10 yılda yüzde 2,2 oranında bir ortalama büyüme bekliyor.

Japonya'nın yeni Başbakanı Shinzo Abe, yaptığı açıklamada, hükümetlerinin, gelecek 10 yıl için ortalama yıllık en az yüzde 2,2 oranında bir büyüme beklediğini kaydetti.

Japonya'nın refahını artırmaya çalışacaklarını belirten Abe, istikrarlı bir ekonomik büyüme sağlamak için sanayide yenilikler dahil olmak üzere, ekonomiye yeni değerler ve şeffaflık enjekte edeceklerini söyledi.

Bu arada Başbakan Abe, bugün parlamentoda yaptığı konuşmada, "iki önemli komşu ülke" olarak nitelediği Çin ve Güney Kore ile ilişkileri, diyalog ve işbirliği çerçevesinde ortak bir anlayış belirleyerek geliştirmeyi planladığını söyledi.

Japon medyasına göre Abe'nin, Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ile 8 Ekimde, Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-hyun ile 9 Ekimde bir araya gelmesi bekleniyor.Abe, savaş suçlusu olarak kabul edilen İkinci Dünya Savaşı'ndaki Japon liderler ve yine aynı savaşta ölen 2,5 milyon Japon askeri anmak amacıyla yapılan Yasukuni tapınağını ziyaret edip etmeyeceğine açıklık getirmedi.

Konuşmasında, Japonya'nın Afganistan'daki koalisyon kuvvetlerine katkısı hakkında da bilgi veren Abe, bu ülkedeki Japon askerlerinin görev sürelerini bir yıl uzatmak istediğini belirtti.

Kabinenin, öneriyi 6 Ekimde oylaması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön