HABER

Jeotermal enerjinin Aliağa'da kullanımı

ANKARA (İHA) - CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, jeotermal enerjinin Aliağa'da kullanımı için Tüketici Hakları Derneği'ne başvurdu.

Ülkü yaptığı açıklamada, başvuru dilekçesinde Aliağa'da konutların ısıtılması için kullanıma hazır halde bulunan jeotermal enerjinin geciktirildiğini, bunun yerine 27 Ocak 2005'te İzmir bölgesi için dağıtım ihalesi yapılan doğalgazın yaygınlaştırılmaya çalışıldığını savundu. 10 Mayıs 2005'te kabul edilen 5346 sayılı "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun" gereğince yeterli jeotermal kaynakların bulunduğu bölgelerde, yerleşim birimlerinin jeotermalle ısıtılmasının esas olduğuna işaret eden Ülkü, önceliği doğalgaza veren yerel yönetimlerin, yasanın dışına çıkacağı uyarısında bulundu. Aliağa ilçesinde jeotermal enerjinin kullanıma sokulması için Ağustos 2002 itibariyle her türlü fizibilite, etüd, proje ve kuyu başı testlerinin tamamlandığını, işin sadece boruların döşenmesi ve konutların ısıtılmasına kaldığını kaydeden Ülkü, jeotermalle 100 metrekare bir evin Balçova'da ayda sadece 48 YTL'ye ısıtıldığını, oysa bu rakamın doğalgazda aylık 150 YTL'yi bulduğuna dikkat çekti.

Doğalgaz fiyatlarının, petrol ve döviz kurlarındaki artışa göre sürekli değiştiğini vurgulayan Ülkü, 6 ay sonra ne olacağının bilinmediğini, buna karşın jeotermalin fiyatının 1 yıl boyunca sabit, hatta sonraki yıllarda fiyatındaki artışın enflasyona ve devlet memuru maaşına bağlı kaldığını belirtti. Jeotermal enerjinin en temiz ve en ucuz enerji kaynağı olduğunun artık tartışılmadığını kaydeden Ülkü, "Başta ilçem Aliağa ve jeotermal açıdan zengin diğer yerleşim bölgelerinde, doğalgazın biz tüketicilere jeotermal enerjiyi yok sayarcasına dayatılması yasadışı olacaktır. Vatandaşlarımız büyük bir zarara uğratılarak, kandırılmış olacaklardır" dedi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler