Jirinovski'den AKP'ye destek

İSTANBUL (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çocuk sayısı konusundaki tavsiyelerine destek veren Rus Lider Vladimir Jirinovski, AK Parti'ye açılan davanın da yanlış olduğunu söyledi. Jirinovski, "Başsavcı AK Parti'yi kapatmak istiyor, bu buhran olur. Ama merak etmeyin kapatılmayacak" dedi.

Galatasaray Üniversitesi'nde, NATO Parlamenterler Asamblesi Güvenliğinin Sivil Boyutu komitesinin toplantısına katılan Rusya Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski, daha sonra limuziniyle Ortaköy'e geçerek güneşli havanın tadını çıkardı. Sahilde gazetecilerle 40 yıllık Türkçe'siyle sohbet eden Jirinovski, kameralara dönerek, "Ne mutlu Türk'üm diyene" diye bağırdı. Gazetecilerle sıcak bir diyalog kuran Rus lider, "Ben böyle söylüyorum siz niye Rusya'yla ilgili böyle söylemiyorsunuz?" dedi.

"AK PARTİ'NİN KAPATILMASI BUHRAN OLUR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı çok sevdiğini belirten Jirinovski, Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. AK Parti'ye açılan kapatma davasının çok yanlış olduğunu söyleyen Rus lider, "AK Parti'yi kapatmak istiyor başsavcı, bu buhran olur. Çok tuhaf ben istemiyorum. Barış olsun. Bütün partiler kalsın. Sonra asker geliyor bu iyi bir şey değil. Bu sadece Türkiye'de oluyor. Dünyada benzeri çok az. Bizde de muhalefet partisini kapatmak istediler ancak sebep bulunamadı. Bence AK Parti de kapatılmaz" diye konuştu.
Kendisi de 3 çocuk sahibi olan Jirinovski, Başbakan Erdoğan'ın çocuk sayısı konusundaki tavsiyelerine de destek verdi. Jirinovski, çocuk sayısı konusunda ailelere önerilerde bulunarak, "Evet bu sayı yeterli. Boşanmalar olmasın sürekli evlilikler olsun" şeklinde konuştu. ABD'ye de yüklenen Jirinovski, "Ruslar bir şeyden korkmaz, para bol, silah bol, toprak bol. ABD bizden korkar, onlar savaşamaz biz savaşırız" dedi. İngilizce ve Fransızca'yı unutmak gerektiğini, Türkiye'nin batıya değil kuzeye bakması gerektiğini de belirten Jirinovski, "Dünyayı biz idare ediyoruz. ABD tüccar, akıl yok. Dünyaya barış, hürriyet, demokrasi sağlayabiliriz. Size de gaz veriyorum. Siz de bana fındık veriyorsunuz. Olsun küçük kardeşsiniz, fındık yeter, para varsa büyük kardeşsiniz" diye konuştu.

Jirinovski, Ortadoğu turu kapsamında Türkiye'yi ziyaret eden Dick Cheney ile ilgili olarak da, "Cheney çok tehlikeli bir insan. Nerede Cheney varsa orada harp başlıyor. Irak'ta 3 milyon Müslüman öldürüldü" derken, İran'a karşı duruşun bütün İslam dünyasına karşı duruş demek olduğunu da ifade etti. Rus lider, Türkiye'nin son 500 yıldır Rusya ile harp içinde olduğunu ancak bunun bir faydasının olmadığını dile getirdi. Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'yi istemediğini savunan Jirinovski, "AB sizi istemiyor.
İstemeden birlik olmaz. Daha 20 yıl bekleyeceksiniz. Başka birliğe girmek lazım" ifadelerini kullandı. Türkiye'yi, Türkçe'yi ve Türkleri sevdiğini söyleyen Jirinovski, "Ama Rusya'da pratik yok. 6 defa Türkiye'ye geldim. Eski Türkçe'yi daha çok seviyorum" derken, İstanbul'a gelen Paris Hilton'u da tanımadığını anlattı.

RUS LİDERİN SAHİL TURU RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

Ortaköy sahilinde yanındakilerle birlikte orta şekerli Türk kahvesi içen Jirinovski, makam aracına binerken limuzinini göstererek, "İşte görüyorsunuz ben çok zenginim. Bakın bu limuzinim" diye konuştu. Sahilde gezinti yapan Jirinovski'ye bir köpek musallat oldu. Jirinovski'nin yanından ayrılmayan köpek, kendi gölgesiyle oynamaya başlayınca renkli görüntüler ortaya çıktı. Gazetecilere köpeğin cinsini soran Jirinovski, köpekten korkmadığını söyledi. Köpek, Rus lider aracına binerken de yanından
ayrılmayınca Jirinovski, "Gel seni de götüreyim" dedi.

Ortaköy'de bir süre gezinti yapan Jirinovski daha sonra da Bebek sahiline geçti. Jirinovski burada da gazetecilerle sohbetine devam etti. Gazetecilerle birlikte gezerek hatıra fotoğrafı çektiren Rus lider, Bebek sahilinde bir bankta oturduktan sonra İstanbul'daki Rus vatandaşı kadim dostu ile sahilde bir süre konuştu. İstanbul sahilinde güneşin tadını çıkaran Jirinovski, daha sonra Valilik'teki programa katılmak üzere Bebek'ten ayrıldı.