HABER

K. Kore, çağrıları gözardı ediyor

SEUL (İHA) - Kuzey Kore, nükleer programını iptal etmeleri yönündeki ABD'nin taleplerinin "bir hayal" olduğunu ifade etti.

Ülkenin resmi Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA), ABD'yi şimdiki nükleer krizi kışkırtmakla suçlayarak "Kuzey Kore'nin nükleer programını bırakması gerektiğini yönündeki ABD açıklamaları bir hayaldir. Çünkü ABD, ilk önce Kuzey Kore'yi nükleer programı bahanesiyle silahsızlandırmayı istiyor, daha sonra ise ülkenin siyasi sistemini yıkmak amacıyla süpriz bir saldırı düzenlemeyi isteyecek. Washington, son derece tehlikeli bir yüzleşmenin içine akıyor" dedi.

Kuzey Kore'nin nükleer silah üretiminde kullanılabilecek zenginlikte plütonyum üretebileceği endişesi taşıyan ABD ve Güney Kore gibi ülkeler, Kuzey Kore'nin nükleer programını yeniden faaliyete geçirme kararını tepkiyle karşılıyor. Uluslararası zeminde Pyongyang'a yönelik son tepki veren ülke Avustralya oldu. Avustralya da bu ülkede büyükelçilik açma planlarını durdurduğunu açıkladı.

Bu endişeye BM de katılıyor. BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Yonbyon'daki tesise yüzlerce nükleer yakıt çubuğu taşınmasının tehlikeli bir adım olduğunu belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön