Kabak fiyatı en fazla artan ürün oldu

Kabak fiyatı en fazla artan ürün oldu

İstanbul (AA)- İstanbul'da geçen ay, yaş kuru sebze meyve grubunda yer alan kabak, piyasadaki ürün azlığı nedeniyle yüzde 34,36 ile perakende fiyatı en fazla artan ürün oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Şubat ayında ve yıllık bazda İstanbul'da perakende fiyatları en fazla artan ve azalan maddeleri, fiyat ve artış oranlarıyla birlikte açıkladı.

Açıklamaya göre, geçen ay kabak fiyatının ardından, bir önceki aya göre fiyatı en fazla artan maddeler, yüzde 33,61 artışla maydanoz, yüzde 28,27 artışla salatalık ve yüzde 27,53 artışla kıvırcık salata oldu.

Yıllık bazda ise en fazla artış, yüzde 77,95 ile limon fiyatında gerçekleşti. Limonu yüzde 67,15 artışla ayva, yüzde 35,02 artışla havuç ve yüzde 33,20 artışla ev eşyası ürünlerinden yatak izledi.

Şubat ayında, fiyatlarında en fazla azalış görülen ürünlerin arasında, ulaştırma harcamaları grubunda yer alan şehirler arası otobüs bileti ücreti yüzde 27,15 azalış oranı ile ilk sırada yer aldı.

Aylık bazda fiyatı en fazla azalan diğer ürünler ise yüzde 13,48 ile bluz, yüzde 13,34 ile elbise ve yüzde 13,31 ile tayyör oldu.Şubat ayı itibarıyla yıllık bazda en fazla azalış ise yüzde 33,81 ile et, balık ve kümes hayvanları grubunda yer alan balıkta gerçekleşti.