HABER

Kabil yeni stratejiden memnun

ABD Başkanı Barack Obama'nın Afganistan'a 30 bin ek asker gönderileceğini açıklamasının, Afgan hükümetinde memnuniyet yarattığı bildirildi.

KABİL (A.A) - Afgan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Zahir, bakanlığın ABD'nin Afganistan'la ilgili bu yeni stratejisinden memnun olduğunu söyledi.

Obama, New York West Point Askeri Akademisinde yeni Afgan stratejisini açıkladığı konuşmasında, "Başkomutanınız olarak, Afganistan'a 30 bin takviye Amerikan askerinin gönderilmesinin hayati ulusal çıkarımıza olduğuna karar verdim" demişti.

-JAPONYA-

Japonya, Obama'nın Afganistan'a 30 bin ek Amerikan askeri gönderilmesi kararına destek verdi ve savaş yüzünden harap olmuş ülkenin yeniden inşasına askeri yönden değil, sivil yönden katkı sağlamaya hazır olduğunu bir kez daha bildirdi.

Japon hükümet sözcüsü Hirofumi Hirano, "Daha önce açıkladığımız gibi Japonya, Afganistan'ın yeniden inşası için 5 milyar dolar yardımda bulunmaya ve Afganistan'ın kalkınması ve istikrarı için ABD ve diğer ülkelerle işbirliği yapmaya hazırdır" dedi.

İkinci Dünya Savaşından sonra, ABD'nin mağlup ettiği Japonya'ya dayattığı anayasa, Japonya'nın yabancı ülkelere asker yollamasını yasaklıyor.

-FRANSA, NATO VE AVUSTRALYA-

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de Obama'nın kararına tam destek verdi ve kararı "cesur ve aklı başında" olarak niteledi. Sarkozy, ülkesinin müttefiklerle birlikte gerektiği sürece Afganistan'da kalıp Afgan halkına yardım edeceğini belirtti.

ABD'nin Afganistan'a ek asker gönderme kararını "Afganistan ve NATO için doğru bir karar" olarak niteleyen NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, "NATO ülkelerinin karara önemli katkılarda bulunacağından eminim", dedi.

Avustralya Savunma Bakanı John Faulkner, Obama'nın kararına destek verdi, ancak ülkesinin Afganistan'a ek asker yollamayacağını sözlerine ekledi. Afganistan'daki uluslararası koalisyon gücünde halen 1500 Avustralya askeri görev yapıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön