HABER

Kabin memurları böyle eğitiliyor

İSTANBUL (İHA)- Güvenli ve rahat bir uçuşun en önemli unsurlarından biri olan kabin memurları, uluslararası havacılık otoritelerinin belirlediği kurallara göre donatılmış eğitim tesislerinde en iyi şekilde eğitiliyor.

"ICAO, Annex 6,Chapter 12, JAR-OPS I subpart O" kurallarına göre kabin eğitimi veren tek kuruluş olan THY'de çalışan hosteslerin eğitim programlarında yer alan konular, bilgisayar ortamında hazırlanarak, data-video projeksiyon sistemi ile donatılmış sınıflarda, deneyimli uzman eğitimciler tarafından teorik olarak veriliyor. Teorik eğitim sonrasında, tüm konular, Kabin Simülatörlerinde (Cabin Emergency Evacuation Trainer ve Cabin Service Trainer) uygulamalı olarak ele alınarak, eğitimlerin son derece verimli hale gelmesi sağlanıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Türk Hava Yolları Kabin Hizmetleri Başkanı Neşe Kocaoğlu, "Her yıl 4 defa temel eğitimin yanında tazelenen prtatik eğitimlerle kabin amirlerimize ve memurlarımıza tatbikat dersleri vererek uçakta her türlü tehlikeye karşı bilgilerini güncel ve taze tutuyoruz. İlk başta öğrendikleri temel eğitimlerin dışında bu eğitimler, özellikle çalışan kabin memurları ve amirlerine yaptırılıyor. Bu teorik ve tatbikat eğitimlerimiz içinde yangına müdahale slayatla uçaktan kayarak inme, uçaktan denize inme, yolcuları botlara bindirme, ilk yardım tatbikatları ve uçak içerisindeki tehlikeler tekrar tekrar gösterilir. En son yaşadığımız kaçırılma olayında görüldüğü gibi oradaki kabin memurları çok soğuk kanlı davranmış ve hiç bir sorun yaşanmamıştır. Bunun sebebi ise bizim burada verdiğimiz eğitimlerdir" dedi.
Kabin Amiri Şengül Badak, "Biz her yıl, yılda 4 kez teorik ve pratik bu eğitime katılıyor ve bilgilerimizi güncelleştiriyoruz" diye konuşurken, kabin memuru Bihlun Atakan, "Bu tatbikatlarda yolcu olarak kendimi güvende hissediyorum. Arkadaşlarımızla birlikte başarılı bir çalışma yaptık. Böyle bir eğitimle kabin ekibi olarak bir tehlike anında neler yapacağımızı gerçek uygulamalarla görüyoruz ve bu bilgilerimizi tazeliyoruz" şeklinde konuştu. Bilgilerini tazelemek amacıyla hem teorik hem de pratik olarak eğitim aldıklarını ifade eden kabin memuru Deniz Keke, "Bir tehlike anında uçağı maksimum 90 saniye içinde tahliye etmek zorundayız. Bu yüzden bu tatbikatlarımız bilgilerimizi daha da netleşiyor. Böyle bir olay yaşamadık ancak ya yaşarsak diye düşünüyoruz. Ve tatbikatlarda da soğuk kanlılıkla gerçekte yaşanıyormuş gibi görevlerimizi yerine getiriyoruz" dedi.

Kabin eğitim öğretmeni Özlem Munise Kaynak ise teorik bilginin yanında pratik eğitimimizi yaptıklarını belirterek, tatbikatlarda ani tehlikelere karşı, soğuk kanlı ve net bilgilerle kabin memurlarını ve amirlerini hazır tuttuklarını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön