HABER

"Kabul edilen bir belge yok"

İSTANBUL (İHA) - KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, "Ortada tarafların müzakere ederek kabul ettiği ve imzalanacak bir belge yok" dedi.

KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kopenhag zirvesinde KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı temsil etmek üzere Danimarka'ya gitti. THY'ye ait bir uçakla Kopenhag'a giden Ertuğruloğlu, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, KKTC açısında imza aşamasına gelmiş bir belge olmadığını belirterek, "Önümüze getirilen ve imzalanma beklentisi içerisinde olan bir BM belgesi var. Ancak, bizler açısından imzalama aşamasına gelinmiş bir belge yok. Önümüzdeki belgeyi Kıbrıs Türk ve Rum tarafları yapmış değil. Burada emrivaki ile karşı karşıya kalma söz konusu. Bu da, AB'nin bu zirvede, Kıbrıs adı altında tamamıyla bir Rum devletinin uluslararası anlaşmalara aykırı bir şekilde üyeliğe kabul etme olasılığını gösterir. Bizler hala AB'nin bu büyük hatayı işlememesi beklentisi içerisindeyiz" dedi.

"KIBRIS MESELESİ TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ ÖNÜNE ÇIKARILMAMALI" Kıbrıs konusunda iki önemli denge bulunduğunu, bunlardan birisinin Kıbrıs Türkleri ile Rumların siyasi eşitliğine dayanan iç denge olduğunu, diğerinin de Türkiye ile Yunanistan'ın Kıbrıs üzerindeki dengesi olduğunu vurgulayan Ertuğruloğlu şunları söyledi:

"Bunun gereği olarak da Türkiye ile Yunanistan'ın ikisinin birlikte bulunmadığı bir oluşuma böyle bir Kıbrıs'ın giremeyeceği gerçeğidir. Bugün AB, bu gerçeği görmezden gelerek, Kıbrıs Rum kesimini Kıbrıs'ın yasal temsilcisi olarak kabul etme yanlışı içerisindedir. Temennimiz, Kopenhag'da böyle bir hatadan dönülmesidir. Böyle bir hata işlenirse, zaten görüşme sürecinin de bir anlamı kalmaz. İmza, ancak müzakereler sonucu tarafların mutabık kalacağı bir belge ortaya çıkması halinde olur. Konuyu tamamen AB takvimine endeksleyerek 'oldu bitti'ye getirmek AB'ye yönelik güvenimizi sarsmaktadır. Kıbrıs konusunu Türkiye'nin AB üyeliği önüne bir koşul olarak çıkarılması çok önemli bir yanlıştır. Kıbrıs konusu ile Türkiye'nin AB üyeliği ilişkilendirilmemelidir. AB üyeliği için kriterler bellidir ve her üye için aynıdır."

ULUSLARARASI ANLAŞMALARDAN DOĞAN HAK KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye'nin Yunanistan'ın birlikte üye olmadığı bir kuruluşa Kıbrıs'ın da üye olamayacağı yolunda Türkiye'nin uluslararası anlaşmalardan doğan hakkı bulunduğuna dikkat çekerek, "Bizler Kopenhag'a iyi niyetle gidiyoruz. Müzakereye kapıyı açık tuttuğumuzu vurgulamak için gidiyoruz. Ümidimiz AB'nin taraflara bu fırsatı verecek olmasıdır. Eğer bu fırsat tanınır ve adanın gerçekleri bazında görüşmeler sürdürülürse bir uzlaşı olanağı gündeme gelecektir. Karar Avrupa Birliği'nindir. Bu fırsatı verip vermeme onlara aittir. Vermemeleri halinde de günün koşulları içinde bizler de belirli kararlarımızı alacağız. Bize rağmen AB, 'Hayır, yasal bir Kıbrıs müracaat etmiştir. Anlaşma olsun veya olmasın biz sözde Kıbrıs'ı üye alacağız' politikası ile karşımıza çıkarsa, tabii mi müzakere ortamını AB'nin kendisi ortadan kaldırmış olacaktır. Her şeyin bedeli olduğu gibi böyle bir kararın da bedelleri olacaktır. Bunların sorumluluğunu da AB yetkililerinin kendilerinde aramaları gerekir" şeklinde konuştu.

"FELAKET TELLALLIĞI YAPANLARA YANIT: BİZ ÇARESİZ DEĞİLİZ" Ertuğruloğlu, kendi kendisine sorduğu "AB'nin bu yanlışları yapması durumunda bir gün sonra ne olur?" sorusuna da "Felaket tellallığı yapanlara şu yanıtı vermek istiyorum. Bir gün sonra güneş yine doğudan doğacaktır. Bizler çaresiz, aciz ve seçeneksiz değiliz. İyi niyet tabii ki söz konusudur. Ama iyi niyet, size iyi niyet gösterenlere yönelik bir anlam ifade eder. Bizlere iyi niyetle yaklaşıldığı takdirde tabii ki bizler de iyi niyetimizi sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız. Ama iyi niyet görmüyor ve vazgeçilmezlerimizi, olmazsa olmazlarımızı elden çıkarmamız isteniyorsa, böyle bir ortamda iyi niyet göstermek pek de mantık işi değil" dedi.

Barış istemenin, her aklı başında insanın yapması gereken bir şey olduğunu ifade eden Tahsin Ertuğruloğlu, "Ancak barış, uzlaşma ile teslim olmak aynı değil. Şu anda barış ve uzlaşma sözcükleri arkasına saklanarak bizlerden teslim olmamız istenmektedir. Bunca yıllık mücadeleyi teslim olmak için vermedik. Biz kimseden lütuf beklemiyoruz. Hakkımızı savunuyoruz. Eşit muamele istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Ertuğruloğlu, Kopenhag Zirvesi sırasında Kıbrıs ile ilgili olarak bir barış anlaşması imzalanması için hazırlıkların yapıldığı şeklindeki haberleri yalanlayarak, "Böyle bir şey yok. Ben zaten böyle bir yetki ile de gitmiyorum. İmzalanacak bir belge de ortada yok. Yani tarafların mutabık kaldığı ve imza aşamasına getirdiği bir belge ortada yoktur" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön