Kadavra uygulamasını bitirecek sanal teknoloji! İstanbul Tıp Fakültesinde uygulanmaya başlandı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde geliştirilerek dünyada ilk kez uygulanmaya başlanan Medikal Hologram Projesi sayesinde tıp öğrencileri, holografik hastaları sanal ortamda muayene ve tedavi ederek tecrübe kazanıyor. Avrupa ve Amerika’nın da dikkatini çeken proje sayesinde gelecekte kadavra uygulaması tamamen sona erebilir.

İstanbul Üniversitesi bünyesinde 2017 yılında kurulan Türkiye’nin ilk arttırılmış ve karma gerçeklik laboratuvarı Medikal Hologram Laboratuvarı Projesi, uygulamaları uzaktan eğitim sistemine entegre ederek eğitimi bir ileri aşamaya taşıdı. Proje kapsamında 2018 yılında dünyada ilk sanal ortamda hologram hastalarla tıp öğrencileri eğitime başladı. Özel olarak tasarlanan program sayesinde gerçek hastalardan önce öğrenciler, holografik hastaları muayene ve tedavi ederek tecrübe kazanıyor. Fikir sahibi olarak 2017’de TÜBİTAK ödülünü kazanan İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Mürsel Haspulat sayesinde proje dünyada ilk kez Türkiye’de hayata geçirilmiş oldu.

'DÜNYADA İLK KEZ EĞİTİMİ ÇAPA TIP FAKÜLTESİNDE ALDIK'

Projenin fikir sahibi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Bölümü Arş. Gör. Dr. Mürsel Haspulat, uygulamaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Fikir olarak ilk kez 2016 yılında mayalandı. Tıp öğrencilerinin mezun olduktan sonraki anketlerine baktık, yüzde 50-60 oranında kendilerini yetersiz hissettiklerini gördük. Devamında Türkiye’ye ilk gelen arttırılmış gerçeklik gözlüklerinden biriydi bu, ne yapabiliriz diye düşününce kadavraları ve hastaları holografik olarak oluşturalım ve tıp öğrencileri bunların üzerinde deneyim kazansın diye düşündük. Çünkü tıp kontenjanları artıyor, her derse katılamıyor, yetersiz kalıyorlardı. Bu şekilde yapınca hem katman katman hastaları görmeye ve kadavraları birebir deneyimlemeye başladılar. Böylece daha iyi öğrendiklerini gördük. Dünyada ilk kez eğitimi Çapa Tıp Fakültesinde almış olduk. Hatta buradaki arttırılmış gerçeklik laboratuvarı da Türkiye’de ilk” dedi.

KADAVRALARA İHTİYAÇ DUYULMUYOR

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Tamam ahir zamandır, mahir zamandır doğaldır da;giderek İyice zırvalaşmaya başladı herşey.Hastayı da sanal şekilde mi muayene edeceksiniz?Mikroplar sanal şekilde gezmiyorlar,kırklar çıkıklar vb de.nedir bunun mantığı?!!!
@irfanimp_2016 yorum yapmak için yapılmış bir yorum bu yorumu yaparken hiç düşündünmü acaba bunun altında verilen bir çok emek var uykusuz geceler var tubitaktan onaylı bir proje keşke yorumdan önce biraz araştırıp videolarını izleseydin ben sana yazıyım youtube den arat videoları izle takdir etmeni bekleyen yok gölge etme başka ihsan istemeyiz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler