HABER

Kaddafi'nin 'serveti' nerede?

Muammer Kaddafi ve ailesi Libya'nın petrol zenginliğini şahsi servetlerine katmakla suçlanıyor. Bu iddialar doğruysa paraların nerede tutulduğuna dair muhtelif görüşler var.

Mark Gregory

BBC

Devrik Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve ailesinin Londra ve İsviçre gibi finans merkezlerindeki gizli hesaplara ülke servetinden büyük miktarlarda paralar aktardığı iddiaları ardından, şimdi de gözler Libya lideri Muammer Kaddafi ve ailesinin servetine çevrildi.

Libya'dan yurtdışına çıkarılan paranın bilinen bir kaynağı, bundan beş yıl önce ülkenin petrol gelirlerinin yönetimi için kurulan Libya Yatırım İdaresi adlı fon.

Libya Yatırım İdaresi'nin toplam varlıklarının 70 milyar dolar civarında olduğu düşünülüyor.

Bunlar arasında İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times'ın sahibi olan şirketin hisseleri de var.

Ama Kaddafi hükümetine bağlı fonun yatırımlarının en çok İtalya'da odaklandığı tahmin ediliyor.

Libya Yatırım İdaresi, büyük bir İtalyan bankasının ve Juventus futbol klubünün hissedarları arasında.

Petrol zengini ülkelerin bu tip yatırım fonları oluşturarak paralarını işletmesi yeni bir şey değil.

Fakat gözlemciler Libya Yatırım İdaresi'nin faaliyetlerinin özellikle gizlilik içinde gerçekleştiğini ve stratejik bir plan dahilinde işlemediği izlenimi uyandırdığını söylüyorlar.

Yatırım kararlarının keyfi biçimde ve bir dereceye kadar Kaddafi'nin oğullarının şahsi çıkarları doğrultusunda alındığı izlenimi yaygın biçimde dile getiriliyor.

Kaddafi ailesinin kendi şahsi zenginliğine dair ortaya çıkmış net hiçbir bilgi yok.

Lockerbie uçak bombalama olayı ardından Libya'nın uzun süre uluslararası alanda tecrit edildiği düşünülecek olursa, Kaddafi ve ailesine Londra ya da İsviçre bankalarının hesap açmak isteyip istemeyeceği bile şüphe götüren bir konu.

Bunun tam tersine Mısırlı lider Hüsnü Mübarek ve ailesi daha bir ay öncesine kadar dünyanın herhangi bir finans merkezinde rahatça karşılanıyordu.

[

](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/libyada-kan-govdeyi-goturuyor-iste-o-hangar-iste-o-turkler/7385/190316/sayfa/1/)

[

****](http://haber.mynet.com/detay/dunya/libyada-bir-turk-vurularak-olduruldu/557449)

[**

**](http://haber.mynet.com/detay/dunya/kaddafiden-ic-savas-cagrisi/557355?utm_source=mynet&utm_medium=www&utm_campaign=home_haber_image)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön