HABER

Kadıköy'de insan zinciri

Her Şey Hayvan Dostlarımız İçin Derneği (HAYDODER) üyesi bir grup, otoyollarda yaşanan hayvan ölümlerine dikkat çekmek için eylem yaptı.

İSTANBUL (İHA) - El ele tutuşup insan zinciri oluşturan grup, hayvan ölümlerini alkışlarla protesto etti.

Haydoder üyesi yaklaşık 100 kişilik grup Kadıköy İskele Meydanı'nda toplandı. Dernek üyeleri, "Dostlarımızın ölülerini yollarda görmek istemiyoruz", "Otoyolda hayvan ölümlerine son" yazılı dövizler taşıdı. Boyunlarına astıkları harflerle "Otoyolda havyan ölümlerine son" yazısı oluşturan dernek üyeleri, hayvanların araçların altında kalarak can vermesini protesto etti. Grup adına açıklama yapan HAYDODER Başkanı Gökhan Akyürek, "Her gün otoyollarda birçok hayvan dostumuzun cansız bedenlerini görüyoruz. Bu durum onlarca masum hayvanın telef olmasına, birçok aracın da kaza yapmasına sebebiyet vermektedir. İnsani duygularla baktığımızda hepimizin bu görüntüler karşısında canı yanmaktadır. Bu durum birçoğumuzun başına gelebilir. İnsanları 'hayvansever' diye ayırmak istemiyoruz. Hepimiz canlı varlıkları seviyoruz. Fakat yaşamlarının bir parçası haline gelmiş ve birer aile ferdi olarak gördüğümüz hayvanlarımızın bu acı ölüm şekline artık bir 'dur' demek istiyoruz" dedi.

Akyürek, otoyollarda hayvan ölümlerinin önüne geçilebilmesi için çeşitli önlemler alınması gerektiğini belirterek, isteklerini şöyle sıraladı:

"Bizim istediğimiz Karayolları Genel Müdürlüğü ile il ve ilçe belediyelerinin sorumluluk alanlarına giren tüm otoyollarda yaya ve hayvan geçişlerini önlemek için yol boyunca yapılan bariyerlerin alt kısımlarının kapatılması, tahrip olmuş tel örgülerin giriş ve çıkışlarının kapatılması, tel örgü olmayan yerlere tel örgü çekilmesi, alt yapının izin verdiği yerlere de hayvanların ve insanların kullanabileceği alt geçitlerin yapılmasıdır. Bunun yanı sıra ara yollarda hız denetimlerinin olması ve belirli yerlere 'hayvan çıkabilir' tabelasının konulmasını istiyoruz."

Dernek üyeleri yapılan basın açıklamasının ardından el ele tutuşarak zincir oluşturdu. Grup daha sonra alkışlar eşliğinde dağıldı.

Geri Dön