HABER

"Kadıköy’den 1.000 turna kuşu havalanıyor"

Kağıttan yapılan 1.000 adet turna kuşu Hiroşima'ya gönderilecek

İSTANBUL (AA) - Kadıköy Belediyesince, Hiroşima’da yaşamını yitiren çocukların anısına düzenlenen "Özgürlüğe ve umuda kanat aç! Kadıköy’den 1.000 turna kuşu havalanıyor" etkinliği kapsamında çocuklar tarafından kağıtlarla 1.000 adet turna kuşu yapıldı.

Kadıköy Belediyesi Sosyal Hizmetler Merkezi, 73 yıl önce Hiroşima'ya atılan atom bombası nedeniyle lösemi hastalığına yakalanan ve 12 yaşında hayatını kaybeden Sadako Sasaki için Rasimpaşa Mahallesi'ndeki Ayios Yeorgios Rum Ortodoks Kilisesi önünde etkinlik düzenledi.

Atom bombası atıldığında 2 yaşında olan Sasaki, radrasyon nedeniyle 12 yaşında lösemiye yakalandı ve umutla kağıtları katlayarak turna kuşu yapmaya başladı. Ancak Sasaki, 644. kuşu yaptıktan sonra hayata gözlerini yumdu.

Ölümünden 3 yıl sonra Hiroşima'daki Barış Parkı'na Sasaki'nin anıtı yapıldı. Her yıl Ağustos ayında dünyanın dört bir yanından çocuklar, barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesi haline gelen kağıttan bin turna kuşu yaparak Sadako Sasaki'ye gönderiyor.

Kadıköy Belediyesi Sosyal Hizmetler Merekezince bugün düzenlenen etkinlikte, çocuklar tarafından kağıttan yapılan bin adet turna kuşu Hiroşima'ya gönderilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön