Kadın cinselliği hakkında her şey!

Cinsellik denilince toplumumuzda sadece erkekler akla gelir, kadınlarla cinsellik konusu bağdaştırılmaz. Kadınlar anne olur fakat cinsellik sanki sadece erkekler için geçerli bir konuymuş gibi bir algı vardır. Son yıllarda bilgi çağının avantajları sebebiyle kadın cinselliği de konuşulmaya başlandı.

Kadın cinselliği hakkında her şey!

Ülkemizde toplumsal baskılar, yetiştirilme tarzı gibi sebeplerle cinsellik konusu hep bir tabu olarak kalmıştır. Bu baskılar sebebiyle kadınlardaki cinsellik konusu her zaman uzak durulması, konuşulmaması gereken bir konuymuş gibi olmuştur. Kadınların bir çoğu için cinsellik evlilikle birlikte başlıyor. Kız çocukları yetiştirilirken, cinselliğin erkekler için olduğu, sadece erkeğin zevk aldığı kadın için çoğu zaman mide bulandırıcı, acı veren bir eylem olduğu fakat evliliğin devam etmesi ve anne olmak için yerine getirilmesi gereken bir görevmiş gibi öğretilir.

KADINLAR CİNSEL OLARAK İSTEKSİZ MİDİR?

Toplumumuzda kadınların genel olarak cinsel isteksiz olduğu algısı vardır. Kapalı bir toplum olmanın getirdiği dezavantajlar, küçüklükten itibaren cinselliğin kötü ve ayıp bir şey olduğuna dair duyduğu bilgiler, konuşulmaması gereken bir konu olduğu algısı kadınların cinselliğe karşı mesafeli olmalarına yol açmaktadır. Kadınlar genel olarak cinsel isteksiz değildirler, cinselliğe bakışları erkeklerden farklıdır. Kadınlar dokunma duyusuna çok önem verirler, bu sebeple bir çok cinsellik hakkındaki kitap ve mecmualarda ön sevişme denilen kadınları cinsel birleşmeye hazırlama döneminin uzun tutulması gerektiği belirtilir.

Kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi cinsel isteksizlik olabilir fakat bunun sebepleri yetiştirilme tarzından kaynaklanan sebeplerle, cinsel travmalar sebebiyle, istenmeyen evlilikler gibi bir çok sosyal olaydan kaynaklanabilmektedir.

KADINLARIN CİNSELLİĞE BAKIŞININ ERKEKLERDEN FARKI NEDİR?

Kadınların cinselliğe bakışı erkeklerden farklıdır, normalde bir kadının bir erkek ile cinsel birleşme gerçekleştirebilmesi için erkeği beğenmesi, takdir etmesi ve duygusal olarak bazı paylaşımlar yaşaması gerekir. Kadınlarda cinsellik öncesi duygusal birleşme çok önemlidir. Kadınlarda duygu ağırlıklı bir cinsellik söz konusudur. Bir erkeğin bir kadınla cinsellik yaşayabilmesi için kadını cinsel olarak arzulaması genellikle yeterli olabilmektedir.

VAGİNİSMUS NEDİR? TEDAVİSİ NEDİR?

Vaginismus, cinsel ilişkiye engel olacak düzeyde bir vaginal kasılmanın varlığı ya da bu vaginal kasılmanın cinsel birleşmeyi ağrılı, zor veya imkansız hale getirmesini ifade eder.

Vaginismus rahatsızlığı sebebiyle yıllarca cinsel birleşme gerçekleştiremeyen çiftler vardır. Cinsel birleşme sırasında bayan partnerini iter ve kontrol edemediği bir vaginal kasılma olur. Vaginismusun farklı seviyeleri vardır, hafif düzeyde ilişki girişinde ağrı duyma ve istemsiz kasılma olurken şiddet düzeyinde bayan bacaklarını dahi açamaz. Vaginismus tedavisi, cinsel bilgilendirme, davranış tedavileri ve psikoterapi uygulamaları ile tedavi edilebilecek bir sağlık problemidir. Cinsel birleşmeyi gerçekleştirmeyen çiftlerin cinsel tedavi uygulamaları yapan profesyonellere başvurmaları gerekir.

Vaginismus sebebiyle cinsel birleşme gerçekleştiremeyen çiftlerde bir süre sonra erkekte de sertleşme sorunu ortaya çıkar ve genellikle doktora sertleşme sorunu ile başvururlar fakat ayrıntılı hikaye alındığında eşindeki vaginismusa bağlı olarak ortaya çıkan sertleşme sorunu olduğu tespit edilir. Çift beraber değerlendirilerek cinsel eğitim, davranış tedavileri ile sorun tedavi edilebilir.

KADINLAR CİNSELLİKTEN NE BEKLER?

Kadınlar cinsellikte, sevildiğini, beğenildiğini ve istendiğini bilmek ve hissetmek ister. Erkekte sertleşme sorunu ortaya çıktığında kadınların ilk sözü artık beni sevmiyor musun? Şeklinde olur. Erkekteki sertleşme sorununu kadın, kendisinin erkek tarafından arzulanmama ve beğenilmemesi olarak algılar. Erkeklerdeki sertleşme sorunu farklı bir sebeple de olsa kadın öncelikle kendisinden kaynaklandığını zanneder.

KADINLARDA CİNSEL İSTEĞİ ARTIRMANIN YOLLARI NELERDİR?

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları arasında 2 farklı ana başlık vardır.

-Partner kaynaklı sebeplerin düzeltilmesi

-Eşinde erkek boşalma varsa tedavi edilmelidir, cinsel birleşmede erken boşalan bir erkeğin partnerinin cinsel olarak rahatlaması söz konusu olmaz, bu da cinselliğe karşı olan ilgi ve isteğini azaltır.

-Erkeğe cinsel bilgilendirme yapılarak, ön sevişme süresini uzun tutması gerektiği bilgisi verilmelidir.

-Erkeğe cinsellik öncesi yapılacak olan ve genel temizlik kurallarının bilgilendirmesi yapılmalıdır.

-Cinsel birleşme öncesinde ve birleşme esnasında güzel sözlerle kadına olan ilgi, sevgi ve isteğini göstermelidir. Kadının güzelliğini ve kadına karşı olan sevgisini dile getirmelidir.

-Kadından kaynaklanan sebepler

Erkeklerde olduğu gibi cinsel isteksizlik kadınlarda da hormonal sebeplerle, enfeksiyonel sebeplerle olabilir. Bunların tetkiklerinin yapılması gerekir. Cinsel birleşme sıklığının az olması cinsel isteği azaltır. Pelvik kaslar denilen cinsel organların olduğu bölgedeki kasların zayıf ve gevşek olması cinsel isteğin az olmasının sebeplerinden birisidir. Düzenli spor yapan, pelvik kaslarını güçlendiren bayanlarda cinsel istekte ve cinsellikten alacağı hazda artacaktır.

Op.Dr.Murad ÇELTİK

Abdi İpekçi cad. Reasürans Han 1 No:57 Kat :4 Nişantaşı İstanbul

Tel: 0 212 234 58 55

Cep: 0 536 886 12 96

Web: www.muradceltik.com

www.facebook.com/opdrmuratceltik

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler