HABER

Kadın TEKEL işçilerinden Başbakan'a eleştiri

Tekel işçilerinin eyleminin 43. gününde, bir grup kadın TEKEL işçisi, TÜRK-İŞ Genel Merkezi'nden Sakarya Caddesi'ne yürüyerek burada açıklama yaptı.

TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde çeşitli sloganlar atarak Sakarya Caddesi'ne yürüyen kadın TEKEL işçileri adına açıklama yapan Songül Aydın, kadın-erkek Türkiye'nin her yerinden gelen TEKEL işçilerinin 43 gündür mücadeleyi sürdürdüğünü belirtti.

TEKEL işçilerinin toplumun her kesiminden destek gördüğünü ifade eden Aydın, bu desteğin zayıflatılmak istendiğini öne sürdü. Aydın, ''Sayın Başbakan diyor ki 'türbanlı kadınları getirmişler, onlara mikrofon veriyorlar'. Emekçinin türbanlısı da sokakta hak arar'' dedi.

TEKEL işçisinin ayrımcılığa izin vermeyeceğini ifade eden Aydın, türbanlı türbansız tüm TEKEL işçilerinin kavgasını yüreğiyle verdiğini dile getirdi. Aydın, 2 yıl önce kadro alan geçici işçilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ettiklerini belirterek, ancak bunun şimdi hatırlatılarak, 43 günlük zulmün yok sayılamayacağını bildirdi.

Aydın, ''Diyorlar ki 'merhamet ettik'. Biz kimseden merhamet dilenmiyoruz. Seçimle gelenler merhamet kelimesini ağzına alamaz. Seçimle gelenler kendini halkından büyük göremez. Sosyal devlette merhamet olmaz, yurttaşlık hakkı olur. Biz de bu hakkı istiyoruz. TEKEL kadınları şimdi burada her zaman olduğu gibi mücadelenin öncülüğünü yapıyor. Sayın Başbakan'ı, Gazze'de, çadırlarda yaşayan 5 bin Filistinli kardeşimizin sorunlarına bu kadar hassas davranırken, bir kilometre ötesinde, üstelik de 43 gündür naylon çadırlar içinde sokaklarda yatan 8-10 bin TEKEL işçisine gözlerini kapamamaya davet ediyoruz'' diye konuştu.

AA

Geri Dön