'Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza...'

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "BM Temsilcimiz marifetiyle buradan onlara sesleniyorum. Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin" dedi.

'Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza...'

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, Birleşmiş Milletler (BM) projesi olan ve kadına karşı din adamlarının eğitilmesini öngören projenin protokol imza töreninde gündeminde Suriye ’de yaşanan katliam vardı.

Radikal'in haberine göre Görmez burada BM’ye seslenerek, “Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin” dedi.

“Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Katkısının Sağlanması” konulu işbirliğinin imza protokolü töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, projenin Birleşmiş Milletler (BM) projesi olduğunun altını çizdi. Törende bulunan BM Temsilcisi Zahidul Hugue’ye seslenen Görmez şunları söyledi:

'KADINA KARŞI ŞİDDETLE UĞRAŞACAĞINIZA...'
“BM başta olmak üzere bütün uluslararası kuruluşlar, bütün insani kuruluşlar, hatta benim de başında bulunduğum kurum dahil olmak üzere toplumlara din ve ahlak öğretmekle yükümlü olan bütün kuruluşlar bugün meşruiyet krizi yaşıyor. Ben öncelikle BM temsilcimiz marifetiyle buradan onlara sesleniyorum: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin. İnsanlığa karşı cinayetleri önleyemeyen kurumlar, kuruluşlar toplumların kadına karşı şiddeti, insan haklarını, aile içi şiddeti ve benzeri konuları nasıl önleyecekler.

'BM’NİN 1 KURUŞUNU HARCAMAYACAĞIM'
Ben dün bir karar aldım. Dostumuz (BM temsilcisi Hugue) kusura bakmasın. Biz 2010 yılından itibaren bu projeye destek veriyoruz. Bundan sonraki kısmında en azından Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ilgilendiren kısmında BM’nin bir kuruşunu harcamayacağım. Kabul etmiyorum o parayı. O parayı insanlığa karşı işlenen büyük suçları ve cinayetleri önlemeye kullansın. Bizim kadına karşı şiddeti, insana karşı şefkati ve merhameti toplumumuza, milletlerimize anlatacak kadar hem imanımız, hem maneviyatımız, hem de maddiyatımız var.”

Bu arada Görmez'in kadına karşı şiddete yönelik sözleri Diyanet İşleri Başkanlığı'na ait Twitter hesabından da paylaşıldı.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
akp nin dini lideri olsa olsa ancak bu kadar olur.
amuğa goyduğumun bağnaz ibinesi , ulan ampır kadına yönelik şiddeti önlemeye çalışmaları nerene battı , dingil , ikisiyle aynı anda uğraşsalar olmuyomu ?
sen ne çeşit bi o.ç sun öyle arkadaş !
helal olsun hocam çok doğru kadına karşı şiddetle uğraşacaklarına ülkeleri iç savaşa sürükleyip karıştırmasınlar
şimdi diyanet işleride laf ettiğini zannetmiş. ne yani insanlığa karşı yapılan cinayetleri kınayalım ama kadına yapılan cinayetleri görmezdenmi gelelim. bir laf ediyorsunuz insanlar sizi takip ediyor bari düzgün cümleler kurun. ve kimden cinayetleri önlemesini istiyorsun katillerdenmi. Diyanet işleri islam ülkelerine seslenmeliydi yanlış adrese seslenmiş. Müslümanlar birbirine zulm etmesin katletmesin bu Müslümanlığa sığmaz demesi gerekirdi. Arap islam alemi çığırdan çıkmış olay din ve inancın ötesine geçmiştir.İnsanlığa seslenmek için örnek olunması gerekir sen önce kendi memleketine bak.
adamın soyadı GÖRMEZ nerden bilsin şiddet varmış açlık sefalet işsizlik varmış bunlara hayat tozpembe soydıyla uyumlu yani
sen soyadınımı okudun sadece adamın konuştukları dinlemedin yada okumadın neden dürdüzük yapıyorsunki
bunu gergedan doğurmuş olmalıki kızıyor doğurana..
Bizim kadına karşı şiddeti, insana karşı şefkati ve merhameti toplumumuza, milletlerimize anlatacak kadar hem imanımız, hem maneviyatımız, hem de maddiyatımız var. Diyorsunuz ama her gün kadına şiddet olayları görüyoruz. Her gün bir kadın kesiliyor boş boş çene çalacağınıza içinizi insan sevgisiyle doldurun.
yorumculara bakınca hayret ediyor insan ezberden konuşmayın rusyada öldürülen kadın sayısı bizden 10 kat fazla amerikadaki 4 kat fazla avrupa ülkeride bizden geride değil ama suçlanan hep biz türkler yada müslüman toplumlar adam gayet haklı birşey söylemiş bizim paramız var çalışmalarımızı yaparız siz paranızı gidin katliamları durdurmak için harcayın demiş ne var bunda şu gevşek kadın muhabbetlerinizde gerçekten kabak tadı verdi artık sizlere tahammül etmek için var gücüyle uğraşan erkeklere yazık ne belası biter ne nafakası biter ne sorumluluğu biter devlette sana vurur hala yaranamazsın
OLAN KADIN OLMADAN KICINI YIKAYAMAZSIN ANANDA KADIN UNUTMA
lan gerizekalı dünyada en çok kadın ölümleri bizde ne 10 katı ne 4 katından bahsediyosun bi yerinden sıkıp sıkıp konuşma embesil. O kadınlar olmasa sen ne halt yicen?
iyi ezberlemişsin leo bilgates hatırlatman için teşekküerler çok zekisiniz :)
3 YILDA KADINA KARŞI İŞLENEN ŞİDDETTEN 636 KADIN HAYATINI KAYBETMİŞ BU BİLİNEN RESMİ SONUÇ DEMEKKİ HİÇBİR ÇABANIZ YOK ŞİMDİ SEN KARAR VER İMANIN MANEVİYATIN NE KADAR GÜÇLÜ MEHMET EFENDİ..
kadını insan saymayanlardan insanlık beklemek kadar safdillik olamaz. zaten nedense kadına şiddet uygulayan toplumlarda insanlık dramı yaşanıyor. bu kadar sığ düşüncelerle biryere gelemeyiz zaten.
Kadina karsi siddet cinayet degilmi ? sayin baskan?
zihniyete bak. kadını insandan saymıyorlar ki.
sadece başlığa bakıp yorum yazan klavye kahramanları gene döktürmüşsünüz. be okuma kıt kahraman eğer insanlığı kaybetmişsen ne kadın ne çocuk ne genç ne yaşlı ne doğa hatırında olur. adam doğru olanı söylemiş siz nerenizle okuyorsunuz yazıyı. yazının devamı : İnsanlığa karşı cinayetleri önleyemeyen kurumlar, kuruluşlar toplumların kadına karşı şiddeti, insan haklarını, aile içi şiddeti ve benzeri konuları nasıl önleyecekler. sırf muhalefet olsun. insalığa işlenen suç sadece erkeğe mi yöneliktir. öylemi düşünüyorsunuz. hele küfür edenler onlar suç işledikleri halde destekçileri de baya var.
katıldığın toplantı kadına şiddet o konuda konuş ....suriye için bir düşüncen varsa sende bir toplantı yap sözünü söyle.... KADINA ŞİDDETİ BIRAKIN NEDEMEK....eeee bizden dir diye göreve getirir seniz İNANCI ..PAS GEÇER... göreve getirenlerin peşinden gider....
bu kelle tam bir psiko manyak ya ..şunun kurduğu cümleye bakarmısınız ..nedemek istiyor bu adam ya ..bence tam bir geri ya ..birde bu adam okul okumuş ya !!!!!!!!!!!!!!
BAZI MAKAMLAR 1000 DÜŞÜNÜP 1 KONUŞMAYI GEREKTİRİR. BİR DE BAZI MAKAMLAR EHLİ ADAMLAR İSTER. THY NİN BAŞINA BİRİNİ GETİRDİLER, VIP DEN TERLİKLE ÇIKTI. ARPONDA DEVE KESTİ. BU DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DA BU MAKAMA 3 BEDEN KÜÇÜK GELİYOR. ALİ BARDAKÇO İŞLERİNE GELMEDİ BUNU GETİRDİLER, BAKAR MISINIZ LAFA " KADINA ŞİDDETLE UĞRAŞACAĞINIZA " BU ADAM BU MAKAM DA. VAH VAH TÜRKİYE, TÜH TÜH TÜRKİYE.
Pardon ama, ben bir alevi vatandaşı olarak vergi verdiğim halde hiç bir din hizmeti almıyorum. ve bu yüzden diyanete ayrılan payı helal etmiyorum. acaba islamiyette helal olmayan parayı yemek caizdir diye bir ibare varmı?.
BİR KOMŞUNUZ KARISINI HERGÜN DÖVÜYOR HERGÜN BAĞIRIŞ ÇAĞIRIŞ SESLERİ DUYUYORSUNUZ . DİĞER KOMŞUNUZDA KARISINI HAFTA BİR DÖVÜYOR . ŞİMDİ SİZ HANGİSİNE YARDIM EDERSİNİZ ? HERGÜN DUYDUĞUNUZUNMU ACILARINI DINDIRMEK ISTERDINIZ ? YOKSA HAFTADA BİR Mİ DUYDUĞUNUZ ACIYI DİNDİRMEK ? BU SİZE KALMIŞ ARTIK ...
başkanımmmmm başkanımmmmm VEDA HUTBESİNİ OKUUUUUUUUU KADIN KİME EMANET EDİLMİŞ KADININ HAKKI VARMIYMIŞ SEN İNSAN HAKLARI BAŞKANIMISIN YOKSA DİYENET Mİ BİRDE GİDİP KÜRTÇE VAAZ VERİYORSUN DİYABAKIRDA 2.DİL VARMI ANAYASADA HUUU KÖMMMŞUUU
yazıyıda okudum ben bunlar için türk vatandaşlarının hiç bir önemi yok
senin allah cezanı versin vermiş zaten kadınla erkek her konuda eşittir bence banane mısırdan aslanım mısır ordusu pis yobazları temizleyeceğiz
biz kadınlar insan değilmiyiz acaba
YÜCE ALLAH KURAN NUR SURESİ 4 AYETİ İLE İFFETLİ KADINLARA İFTİRA(ZİNA SUÇU) ATMAYI KESİN YASAKLIYOR SUÇ SAYIYOR İFFETLİ KADINLARA İFTİRA EDENLERDEN 4 ŞAHİT GETİRMEYEN KİMSELERE 80 DEĞNEK VURUN ŞEKLİNDE ÖĞÜT VERİYOR HER YIL İFTİRAYA UĞRAYAN BİNLERCE KADIN İFTİRAYA UĞRUYOR DÖVÜLÜYOR ÖLDÜRÜLÜYOR ÜLKEMİZDE OLSUN DÜNYANIN DİĞER ÜLKELERİNDE OLSUN NAMUSLU KADINLARA KIZLARA İFTİRA EDEN KİMSELERE CEZA VERİLDİ KAÇ KİŞİ KADINLARA İFTİRA SUÇUNDAN HAPİSTE YATIYOR? 80 DEĞNEK YERİNE İFTİRACILARA 80 AY HAPİS CEZASI DA PEKALA VERİLEBİLİR (BİR DEĞNEK YERİNE BİR AY HAPİS)
soytarı yobaz,sence kadınlara tecavüz önemli değil.zaten müslüman kadınlara önüne gelen tecavüz ediyor.kocasıda tecavüz ediyor.çocuk yaşta evlenerek.fikrin sende kalsın.biz kadına tecavüze karşı olmaya devam edeceğiz.bu bir düşman kadınada yapılsa.
Diğer Haberler