Kadına yönelik şiddette ilk adım kanunların bilinmesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele etkinliğinde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Fidan Ataselim, İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekti.

Kadına yönelik şiddette ilk adım kanunların bilinmesi

İSTANBUL, (DHA)- İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele etkinliğinde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Fidan Ataselim, İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekti. Ataselim, "2010-2019 yılları arasında kadın cinayetlerinde sürekli bir artış görülürken sadece 2011 yılında bir azalma görülüyor. Bunun nedeni ise 2011’de İstanbul Sözleşmesi’nin hayatımıza girmesi" dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, BİLGİ Gender Çalışma Grubu, BİLGİ İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi, BİLGİ Cinsel Tacizi ve Saldırıyı Önleme Birimi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu iş birliğiyle düzenlenen "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele" etkinliğine ev sahipliği yaptı. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde, kadınlara sağlanan haklar, hukuksal yaptırımlar ve flört şiddeti gibi önemli gündem başlıkları tartışıldı.

6284 SAYILI KORUMA KANUN’UN BİLİNİRLİĞİ ARTIRILMALI

Etkinlik, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Fidan Ataselim’in verdiği İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Koruma Kanunu başlıklı eğitimle başladı. Şimdiye kadar yürürlüğe giren en kapsamlı ve ilerici düzenlemenin İstanbul Sözleşmesi olduğuna vurgu yapan Ataselim, “2010- 2019 yılları arasında sürekli bir artış görülürken sadece 2011 yılında kadın ölümlerinde bir azalma görülüyor. Bunun nedeni ise 2011 yılında İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasıdır. Bu sözleşme, kadına şiddeti önleme, kadını koruma, kovuşturma Kadına yönelik şiddette ilk adım kanunların bilinmesiKadına yönelik şiddette ilk adım kanunların bilinmesi