HABER

Kadınla erkek haber konusunda da eşit değil

Kadınla erkeğin haber konusunda da eşit olmadığı bildirildi.

"World Association for Christian Communication" (WACC) adlı İngiliz sivil toplum kuruluşunun koordinasyonunda yapılan uluslararası araştırma, habere konu olurken de haberi izlerken de kadınla erkek arasında büyük eşitsizlik bulunduğunu gözler önüne serdi.

76 ülkede yürütülen çalışmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 52'den fazlasını oluşturan kadınlar, haberlerin sadece yüzde 21'ine konu oluyor. Medya haberlerinin yüzde 79'unuysa erkeklerin yaptıkları ve söyledikleri oluşturuyor.

Londra'da bugün yayınlanan "Medyanın denetimine ilişkin uluslararası 2005 projesi" adlı araştırma raporunda, "Haberin dünyaya ayna tuttuğu hep söylenir. Ama bu rapor, bunun hiç de böyle olmadığını gösterdi. Haberlerin bize gösterdiği dünyada kadın görünmüyor..." ifadeleri yer aldı.

Rapora göre, kadınlardan en az bahseden medya organı yüzde 17'yle radyolar oldu. Bu oran gazetelerde yüzde 21, televizyonlardaysa yüzde 22 çıktı.

Raporda, kadınların haberin izlenmesi ve sunulması konularındaki rolününse son 10 yılda arttığı belirtildi. Rapora göre, kadınlar bugün TV'de haber sunumu söz konusu olduğunda yüzde 57'yle çoğunluğu oluşturuyor. Gazetelerde, makalelerin yüzde 29'unu kadınlar kaleme alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler