Kadınlar doğum kontrol hizmetlerine ulaşamıyor

ANKARA (ANKA) - Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Recep Akdur, Türkiye'de birçok kadının doğum kontrol hizmetlerine ulaşamadığını belirtti. Akdur, "Türkiye'de doğumların yüzde 20.1'i istenmeyen bir gebeliğe bağlı. Doğumların yüzde 17'si ise herhangi bir sağlık personeli gözetimi olmaksızın ve hijyenik olmayan koşullarda yapılıyor" dedi.

Prof. Dr. Recep Akdur, 8 Mart "Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle ANKA'ya yaptığı açıklamada, binlerce kadının gebeliği süresince temel sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını belirtti. Türkiye'de gebe kadıların yalnızca yüzde 75.4'ünün gebeliği süresince bir hekimin yardımından yararlandığını ifade eden Prof. Dr. Akdur, "Buna karşılık gebe kadıların yüzde 18.6'sı gebeliği süresince herhangi bir sağlık personelinden hizmet almıyor. Sağlık personelinden hizmet alanların da yüzde 46.1'i üç kez veya daha az hizmet alıyor" diye konuştu. Prof. Dr. Akdur ayrıca Türkiye'de doğumların yüzde 17'sinin herhangi bir sağlık personeli gözetimi olmaksızın ve hijyenik olmayan koşullarda yapıldığını kaydetti.

-KADINLAR ERKEKLERE ORANLA DAHA AZ TIBBİ BAKIM ALIYOR-

Türkiye'de kadınların, sağlık haklarına ulaşmada büyük güçlükler ve eşitsizlikler yaşadığını söyleyen Prof. Dr. Akdur, şöyle konuştu:
"Bu güçlük ve eşitsizliklerin önemlice bir kısmı kadınların genel sosyo-ekonomik düzeyi ve statüsü ile ilgili olmakla birlikte bir kısmı da sırf kadın olmaktan ileri geliyor. Dolayısı ile kadınlar hastalandıklarında ailelerinden ve toplumdan erkeklere kıyasla daha az ilgi görüyorlar ve bu nedenle de kadınlar erkeklerden daha az tıbbi bakım alıyorlar."

-KADINLARIN ŞİKAYETLERİ PSİKİYATRİK SORUN SANILIYOR-
Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Akdur, sağlık kuruluşlarına başvuran kadınların şikayetlerinin daha çok psikiyatrik sorunlar şeklinde yorumlandığı ve algılandığını savundu. Tüm sağlık uygulamalarında kadınların erkeklere göre daha az ciddiye alındığını ifade eden Prof. Dr. Akdur, "Bu durumda kadınlar erken tanı ile uygun tedavi fırsat ve olanaklarından erkeklere göre daha az yararlanmaktadır. Bunun bir yansıması olarak örneğin organ nakillerinde erkekler öncelik görmektedir" dedi.(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler